Jak napisać rozprawkę na egzaminie ósmoklasisty?

W tym artykule pokażę Ci jak napisać rozprawkę na egzamin ósmoklasisty. Przeczytaj idealne wzory z poprzednich lat od CKE.

Jak napisać rozprawkę? Rozprawka egzamin ósmoklasisty setkazpolaka.pl

Wielu uczniów do dzisiaj zastanawia się – jak napisać rozprawkę? Nauczyciele niestety zazwyczaj nie dają konkretnych wskazówek, ani porad, które by to zadanie ułatwiły.

Ale spokojnie, dobrze trafiłeś – w tym artykule pokażę Ci trzy idealnie napisane wzory rozprawek, które udostępnia nam CKE.

Dlaczego musisz wiedzieć jak napisać rozprawkę? Ponieważ na egzaminie ósmoklasisty można dostać za wypracowanie aż 20 punktów!

Jak napisać rozprawkę? Rozprawka egzamin ósmoklasisty setkazpolaka.pl

Jak napisać rozprawkę? Wymagania

  • Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.
  • W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej (z arkusza) oraz do innego utworu literackiego.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Jak napisać rozprawkę? Egzamin ósmoklasisty 2019

Zobacz jak napisać rozprawkę na przykładzie zadania na egzaminie ósmoklasisty z 2019 roku.

Jak napisać rozprawkę? Egzamin ósmoklasisty 2019. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować
się sercem czy rozumem.

Uważam, że w budowaniu relacji międzyludzkich nie może zabraknąć ani uczuć, ani rozsądku. Ważniejszą rzeczą jest jednak rozum, bo bez niego możemy być skazani na ponoszenie przykrych konsekwencji pochopnie podejmowanych decyzji. Swoje racje postaram się udowodnić odpowiednimi argumentami. 

Sądzę, że w uczuciach często powinien być ważniejszy rozum niż serce. Kierowanie się tylko uczuciami może sprawić, że nie dostrzeżemy np. złych cech czyjegoś charakteru. Dobrym przykładem ilustrującym ten argument mogą być doświadczenia zdobyte przez Małego Księcia. Chłopiec na swojej planecie opiekował się różą, która była bardzo wymagająca i kapryśna. Mały Książę starał się spełnić jej wszystkie zachcianki, ponieważ bardzo mu na niej zależało. Z czasem jednak zobaczył, że róża nie do końca jest z nim szczera.

Ciągle zmieniała zdanie, myślała tylko o sobie i to sprawiło, że Mały Książę w pewnym momencie poczuł się nieszczęśliwy i postanowił ją opuścić. Kierowanie się tylko uczuciami spowodowało, że chłopiec zostawił swój własny dom i udał się w podróż, by poznać prawdziwego przyjaciela. Gdyby od początku relacje Małego Księcia z różą opierały się nie tylko na uczuciach, ale też na rozsądku, być może wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Wystarczyłaby szczera rozmowa, w której chłopiec powiedziałby róży o tym, co go boli, a jestem przekonana, że wiążące ich więzi stałyby się mocniejsze – być może róża zmieniłaby się i zrozumiała, jakie popełnia błędy w relacji z chłopcem. 

Warto zauważyć, że w literaturze nie brakuje przykładów potwierdzających stanowisko, że kierowanie się przede wszystkim uczuciami, może przynieść człowiekowi szczęście. Jeśli zawsze postępujemy tak, jak dyktuje nam serce, w końcu osiągniemy sukces i upragniony cel. Przykładem bohatera literackiego, którego losy potwierdzają moje słowa, jest Marek Winicjusz. Od samego początku był zauroczony Ligią, a z czasem bardzo mocno ją pokochał. W relacjach z nią nie myślał rozsądnie, zależało mu na tym, aby zdobyć upragnioną kobietę.

Kiedy już udało mu się przekonać Ligię do siebie i sprawić, że go pokochała, był bardzo szczęśliwy. Rozsądek przydał mu się dopiero wtedy, kiedy okazało się, że jej życie jest zagrożone. Zaczął myśleć i planować, jak jej pomóc. Kierował się oczywiście też uczuciami, ale w trudnych momentach ważniejszy był dobrze przygotowany plan działania, a nie pochopne podejmowanie decyzji. Marek Winicjusz, mimo że był uczuciowy, potrafił też być rozsądny. 

pochopne podejmowanie decyzji. Marek Winicjusz, mimo że był uczuciowy, potrafił też być rozsądny. Kierowanie się uczuciami możemy też zaobserwować w lekturze pt. „Kamienie na szaniec”, choć w wielu sytuacjach bohaterom nie brakowało zdrowego rozsądku. Kiedy najlepszy przyjaciel Alka i Zośki został aresztowany, chłopcy bez wahania podjęli decyzję o tym, że odbiją go z rąk gestapo. Ponieważ wszyscy byli ze sobą bardzo zżyci i wspierali się nawzajem, decyzja ta była dla nich oczywista. Rozsądek był jednak pomocny wtedy, kiedy trzeba było dokładnie zaplanować całą akcję odbicia Rudego

Podsumowując swoje rozważania, uważam, że uczucia wyznaczają kierunek naszych działań, są motorem, który je napędza. Jednak dopiero poparcie ich zdrowym rozsądkiem może przynieść oczekiwane efekty. Jeśli w relacjach z innymi ludźmi uczucia stają się ważne, wówczas decyzje powinny być dobrze przemyślane. 

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Jak napisać rozprawkę? Egzamin ósmoklasisty 2021

Zobacz jak napisać rozprawkę na przykładzie zadania na egzaminie ósmoklasisty z 2021 roku.

Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że w trudnej sytuacji
człowiek poznaje samego siebie.

Każdy miewa w życiu trudne chwile. Raczej nie wspominamy ich dobrze, ale to dzięki nim lepiej poznajemy siebie i własne możliwości. Myślę, że trudne chwile to dobry czas na poznanie samego siebie. Postaram się udowodnić tę tezę.

Trudne sytuacje i zdarzenia pozwalają nam dostrzec, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Dobrym przykładem jest tu Ebenezer Scrooge, bohater „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Mężczyznę niespodziewanie odwiedziły duchy, które spowodowały, że przez kilka dni żył on w strachu. Te przeżycia były jednak przyczyną refleksji i ważnych przemyśleń bohatera. W efekcie przyniosły przemianę jego osobowości – Scrooge zrozumiał swoje błędy i postanowił je naprawić. Ze straszliwego gbura i skąpca zmienił się w człowieka sympatycznego, uczynnego i pomocnego, co sprawiło, że poczuł się szczęśliwy. Przykład tego bohatera pokazuje, że czasem dopiero w trudnej sytuacji dostrzegamy, czego tak naprawdę pragniemy i co mogłoby uczynić nasze życie szczęśliwszym.

Ponadto trudne sytuacje i zdarzenia często pozwalają nam odkryć cechy, których w innych okolicznościach byśmy nie poznali. Świetnym tego przykładem są wszyscy trzej bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Alek, Rudy i Zośka wielokrotnie znajdowali się w wyjątkowo trudnych sytuacjach. Uczestniczyli w niebezpiecznych akcjach małego sabotażu, a potem w działaniach dywersyjnych i zawsze każdy z nich musiał stanąć na wysokości zadania. Gdyby nie udział w walce o wolność kraju, prawdopodobnie nie odkryliby oni swoich zdolności przywódczych, a także gotowości do poświęcenia dla przyjaciół i ojczyzny. Być może nie odkryliby też swoich talentów i nie dowiedzieliby się, jacy są sprytni i odważni. Może też nie byłoby okazji, aby przekonać się, jak silne są więzy ich pięknej przyjaźni.

W konsekwencji trudnych zdarzeń możemy też odkryć na nowo dawno zgubione lub zapomniane cechy swojej osobowości. Przykładem są przeżycia Pilota z utworu „Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupéry’ego. Nie sądził on, że ma jeszcze dziecięcą wrażliwość i umie myśleć jak w dzieciństwie. Dopiero niecodzienna przygoda – spotkanie Małego Księcia podczas przymusowego lądowania na pustyni – pomogła mu wydobyć tę zapomnianą część duszy i zobaczyć świat oczyma dziecka, co pomogło mu przetrwać w skrajnie trudnych warunkach.

Mimo że trudne sytuacje raczej nie kojarzą nam się dobrze, powinniśmy nauczyć się dostrzegania ich zalet, ponieważ – jak pokazują wyżej wymienione przykłady – te trudne doświadczenia pozwalają nam przekonać się, jacy naprawdę jesteśmy i na co nas stać. Umożliwiają odkrycie tych zakamarków naszej osobowości, o których często nie mieliśmy pojęcia.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Jak napisać rozprawkę? Egzamin ósmoklasisty 2022

Zobacz jak napisać rozprawkę na przykładzie zadania na egzaminie ósmoklasisty z 2022 roku.

Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz
trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury
obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Każdy człowiek zmaga się w życiu z licznymi problemami. Często w takich chwilach ludzie potrzebują rady lub pomocy, więc najchętniej zwracają się do tych, na których mogą liczyć, czyli do zaprzyjaźnionych osób. Z przyjacielem z pewnością łatwiej pokonywać trudności. Postaram się tę tezę udowodnić w dalszej części mojej pracy.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że obecność przyjaciela ułatwia i umila nam przeżywanie ciężkich chwil. Dobrym przykładem literackim potwierdzającym moje słowa jest przyjaźń bohaterów „Kamieni na szaniec”, Alka Rudego i Zośki. Kiedy Jan Bytnar został aresztowany przez Gestapo i przeżywał ciężkie chwile, wiedział, że przyjaciele go nie opuszczą. I nie pomylił się. Alek i Zośka od razu przystąpili do planowania odbicia kolegi i chociaż nie od razu otrzymali na to zgodę, nie zrezygnowali ze swoich planów.

W brawurowej akcji pod Arsenałem odbili przyjaciela z rąk wroga i otoczyli troskliwą opieką w ostatnich chwilach jego życia. Przyczynili się do tego, że Rudy umierał w otoczeniu przyjaciół, z którymi czuł się szczęśliwy. Ich obecność dawała Bytnarowi ukojenie w cierpieniu. Historia ta pokazuje, jak bardzo potrzebni są przyjaciele, szczególnie w trudnych chwilach

Ponadto przyjaciele mogą utwierdzić nas w słuszności postępowania, kiedy mamy momenty zwątpienia. Zośka, po śmierci Alka i Rudego, był bliski załamania. Ale od czegóż są przyjaciele? To dzięki nim, dzięki ich patriotycznej postawie, chłopak otrząsnął się i ponownie uwierzył, że walka za ojczyznę jest jego wielkim moralnym obowiązkiem. Jak się okazuje, postawa przyjaciół w trudnych chwilach życia może być dla nas drogowskazem. 

Warto zauważyć, że przyjaźń umożliwia nam spojrzenie na nasze problemy i utrapienia z innej perspektywy. Przykładem jest historia Małego Księcia, bohatera powiastki filozoficznej autorstwa Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego. Główny bohater utworu postanowił odbyć podróż w poszukiwaniu przyjaciela. Innym powodem tej wyprawy było zmęczenie spowodowane opieką nad Różą – Mały Książę chciał odpocząć od ciągłego zajmowania się kapryśnym kwiatem. Odwiedził siedem planet, z których ostatnią była Ziemia. To właśnie tutaj poznał Lisa i zaprzyjaźnił się z nim. Na Ziemi zobaczył też tysiące czerwonych róż, które wyglądały identycznie jak jego Róża.

Jednak nowy przyjaciel Małego Księcia uświadomił mu, że kwiat, który rośnie na asteroidzie B-612, jest wyjątkowy, ponieważ to właśnie tę Różę złotowłosy chłopiec chronił przed wiatrem. To wokół niej wyrywał chwasty i w trosce o jej bezpieczeństwo wybijał gąsienice (z wyjątkiem dwóch, z których chciał mieć motyle). To wszystko sprawiło, że była jedyna w swoim rodzaju. Lis pomógł więc Małemu Księciu zrozumieć prawdziwą wartość jego relacji z Różą. Ta historia dowodzi, że przyjaciel może pomóc nam właściwie ocenić sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, i uniknąć popełnienia nieodwracalnych błędów. 

Jak ukazują przywołane przeze mnie przykłady, z przyjacielem łatwiej iść przez życie, ponieważ prawdziwy przyjaciel nigdy nie pozostawi nas bez pomocy. Ale przyjaźń uczy też odpowiedzialności za drugiego człowieka, przez co nas ubogaca. Jest więc pięknym uczuciem i wielką wartością.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Wskazówki jak napisać rozprawkę

Aby dobrze napisać rozprawkę, należy przestrzegać określonej struktury oraz stosować logiczne argumenty.

Poniżej przedstawiam kilka kluczowych kroków, które pokażą Ci jak napisać rozprawkę 20/20 punktów.

1. Jak napisać rozprawkę? Po pierwsze zrozumienie tematu

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne zrozumienie tematu rozprawki. Przecztaj polecenie, sprawdź do czego masz się odwołać i ile słów trzeba napisać.

2. Jak napisać rozprawkę? Po drugie stworzenie planu i argumentów

Podziel tekst na wprowadzenie, rozwinięcie (główne argumenty) i zakończenie. We wprowadzeniu przedstaw temat i tezę, w rozwinięciu rozwiń swoje argumenty, a w zakończeniu podsumuj swoje myśli, jednocześnie podkreślając znaczenie tezy.

3. Jak napisać rozprawkę? Po trzecie stworzenie wprowadzenia

Wprowadzenie powinno być krótkie i na temat. Przedstaw w nim tezę rozprawki oraz krótko zaznacz, jakie argumenty zostaną przedstawione w tekście. Jest to swoisty „hak”, który ma zachęcić czytelnika (w tym przypadku egzaminatora) do dalszego czytania pracy.

4. Jak napisać rozprawkę? Po czwarte – dobre rozwinięcie

W tej części pracy przedstawiasz argumenty, które wspierają Twoją tezę.

Każdy argument powinien zajmować osobny akapit i być poparty przykładami lub faktami z lektury obowiązkowej.

Staraj się, aby Twoje argumenty były przekonujące i logicznie pasowały do tezy ze wstępu.

5. Jak napisać rozprawkę? Po piąte – zakończenie

Podsumowanie to ważny element rozprawki. Powinieneś w nim powtórzyć swoją tezę i krótko omówić przedstawione argumenty, podkreślając, jak razem tworzą spójną całość.

6. Jak napisać rozprawkę? Po szóste – przeczytaj jeszcze raz

Na koniec sprawdź, czy tekst jest spójny, czy nie zawiera głupich błędów gramatycznych i ortograficznych.

Teraz już wiesz jak napisać rozprawkę, która oczaruje egzaminatora. Powodzenia!

Egzamin ósmoklasisty – darmowe próbki notatek i pełny pakiet PDF

Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania darmowych próbek notatek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Są one dostępne na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.

Wśród nich znajdziesz rozpisany plan nauki na 20 dni, gotowe rozprawki, opowiadania, opracowania wszystkich lektur.

Chcesz otrzymać darmowy dysk z 10 plikami PDF do egzaminu ósmoklasisty? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na INSTAGRAMIE.

Jesteś zdecydowany/zdecydowana na pełny kurs? Sprawdź cały zestaw notatek do E8 w cenie jednej godziny korepetycji!

Piszesz egzamin ósmoklasisty?

Pełny pakiet notatek PDF z języka polskiego zawiera opracowanie wszystkich lektur, rozwiązane arkusze, gotowe rozprawki, opowiadania i zaproszenia!

Artykuł zawiera: Poradnik jak napisać rozprawkę, rozprawka egzamin ósmoklasisty.