Jak napisać przemówienie na egzaminie ósmoklasisty?

Jak napisać przemówienie na egzaminie ósmoklasisty? Sprawdź przykładowe wypracowania i wzory ocenione na 20/20 punktów.

Jak napisać przemówienie?

Dlaczego musisz wiedzieć, jak napisać przemówienie? Takie polecenie może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty zamiast typowej rozprawki. Tak było na przykład w arkuszu z 2020 r.

Za przemówienie można zgarnąć maksymalnie 20 punktów.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Jak napisać przemówienie? Wymagania

  • Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.
  • W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego
Jak napisać przemówienie?

Jak napisać przemówienie? Wskazówki

Oto kilka kluczowych kroków, które pokazą Ci jak napisać przemówienie.

1. Przeczytaj dokładnie polecenie

Pierwszym krokiem jest głębokie zrozumienie tematu przemówienia. Przeczytaj uważnie polecenie i upewnij się, że rozumiesz, czego od Ciebie oczekuje egzaminator.

2. Określenie celu przemówienia

Zastanów się, jaki jest główny cel Twojego przemówienia. Może to być informowanie, przekonywanie, zabawianie lub inspirowanie słuchaczy.

3. Do kogo mówisz?

Rozważ, do kogo kierujesz swoje przemówienie. Wiek, zainteresowania i poziom wiedzy słuchaczy powinny wpłynąć na sposób, w jaki przedstawisz informacje i jakie argumenty wybierzesz.

4. Struktura przemówienia

Dobrze zorganizowane przemówienie powinno składać się z wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

  • Wstęp – przedstaw temat i cel przemówienia. Zaciekaw słuchaczy i zwróć ich uwagę.
  • Rozwinięcie – tutaj przedstawiasz główne argumenty i dowody. Każdy argument powinien być jasno wyartykułowany i poparty przykładami z lektur.
  • Zakończenie – podsumuj główne punkty przemówienia. Możesz zakończyć mocnym stwierdzeniem lub pytaniem, które skłoni słuchaczy do refleksji.

6. Styl i język

Używaj jasnego i zrozumiałego języka, unikając skomplikowanych wyrażeń, które mogą zmylić słuchaczy.

Jak napisać przemówienie? Egzamin ósmoklasisty 2020

Zobacz, jak napisać przemówienie na przykładzie polecenia z egzaminu ósmoklasisty 2020.

Jak napisać przemówienie? Egzamin ósmoklasisty 2020

Koleżanki i Koledzy!

Zapewne często myślicie, że czytanie książek to nic ciekawego, że to tylko długie i nudne historie, które nic nie wniosą do waszego życia. Nic bardziej mylnego! Niektóre z nich mogą co prawda służyć wyłącznie rozrywce, ale inne są źródłem mądrości, jednakowo historycznej, jak i życiowej. Możecie w nich znaleźć różne wzorce tego, jak postępować w życiu. Nie wierzycie? To posłuchajcie.

W opowiadaniu „Artysta” Sławomira Mrożka poznajemy koguta, który chciał się zatrudnić w cyrku na stanowisku lwa. Dyrektor cyrku nie chciał go jednak przyjąć do pracy, ponieważ kogut nie nadawał się na lwa. Zaproponował mu natomiast stanowisko koguta. Ten jednak, oburzony taką propozycją, odmówił. Ta sytuacja uczy nas, że w życiu nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. Jeśli odgrywamy przed kimś jakąś rolę, to prędzej czy później sytuacja ta może obrócić się przeciwko nam.

Zawsze należy być sobą, ponieważ to, kim jesteśmy, decyduje o naszej wyjątkowości. Historia koguta nauczyła mnie, że w życiu liczy się prawdomówność i szczerość. To są nasze największe atuty i to one dają nam nieograniczone możliwości, kiedy na przykład szukamy pracy. Warto być ambitnym i dążyć do celu, ale nie wolno zapominać o tym, jacy jesteśmy naprawdę i o naszych zaletach. 

Mam nadzieję, że ta historia zaciekawiła was i dostrzegliście, że książki są źródłem nie tylko ciekawych historii, ale też ukrytych mądrości. 

Tak też jest w przypadku innego utworu literackiego. Jakiego? Znamy go wszyscy doskonale. To „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Tę przepiękną opowieść powinni przeczytać wszyscy. Głównym bohaterem jest Mały Książę, który przemierza okoliczne planety w poszukiwaniu przyjaciela. Mieszkańcy tych planet reprezentują negatywne cechy dorosłych, ich wady i przywary. Cechuje ich próżność, żądza władzy, materializm, uleganie nałogom.

Mały Książę z każdym kolejnym spotkaniem utwierdza się w przekonaniu, że dorośli są bardzo dziwni. Ten chłopiec uczy nas, że należy cieszyć się życiem, dostrzegać piękno świata, używać wyobraźni. Należy też zachować w sobie dziecięcą ciekawość. „Mały Książę” zawiera także głębokie przesłanie dotyczące przyjaźni i miłości oraz tego, jaką rolę te wartości odgrywają w naszym życiu. Szczegółów wam jednak nie zdradzę. Musicie sami sięgnąć po tę lekturę.

To tylko dwa przykłady utworów, które uważam za wartościowe i pouczające. Mam nadzieję, że przekonałam was do tego, by sięgać po nie i czerpać z nich wiedzę i wskazówki do tego, jak należy postępować. Czy teraz chętniej sięgniecie po jakąś? Oby tak. Dziękuję wam bardzo za obecność i za to, że cierpliwie wysłuchaliście mojego wystąpienia. 

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Jak napisać przemówienie? Przykład 1

Zobacz, jak napisać przemówienie na przykładzie materiałów dostępnych na stronie CKE.

Zobacz, jak napisać przemówienie na przykładzie materiałów dostępnych na stronie CKE.

Uczniowie klasy ósmej A!

Z pewnością wielu z Was myśli, że na temat zalet płynących z czytania książek powiedziano już wszystko. Otóż moje przemówienie skierowane jest do tych, którzy spędzają wolny czas, bez reszty oddając się wirtualnej rzeczywistości, a czytanie książek kojarzą jedynie z nudą i stratą czasu. Swoje słowa kieruję też do wszystkich Was – uczniów klasy 8 A, którzy chcą dobrze zdać egzamin i dostać się do wymarzonej szkoły

Wszystkim Wam mówię dzisiaj: WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI!

Na uwagę zasługują losy bohatera noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Skawiński to uczestnik powstania listopadowego. Z przyczyn politycznych musiał emigrować za granicę, tułał się po wielu krajach i wykonywał wiele prac, aby się utrzymać. Nigdzie nie mógł zagrzać miejsca. Czuł się stary i opuszczony, stracił sens życia. Po wielu latach udało mu się odnaleźć schronienie w Aspinwall, gdzie pracował jako latarnik. Jednak cały czas Skawiński czuł się wyobcowany, samotny.

Dopiero przypadek sprawił, że w jego ręce dostała się książka i była to książka dla niego niezwykła – „Pan Tadeusz”. Jej lektura sprawiła, że serce bohatera zaczęło uderzać szybciej, a on sam odnalazł swoją tożsamość. I chociaż musiał opuścić latarnię i udać się znów na tułaczkę, to robił to z lżejszym sercem niż kiedyś, bo odchodził z kawałkiem ojczyzny pod pachą (Skawiński zabrał ze sobą w drogę książkę – „Pana Tadeusza”). 

Jeśli czytamy książki, jesteśmy bogatsi o wiedzę, którą można zastosować w wielu sytuacjach. Hermiona – bohaterka cyklu o Harrym Potterze – ze względu na swoje pochodzenie była źle traktowana przez uczniów Hogwartu. Jednak dzięki swojej pracy i zdobytej wiedzy zyskała uznanie nauczycieli, a dla uczniów stała się autorytetem. Spędzała długie godziny w bibliotece, a dzięki wiadomościom, które tam zdobywała, pomagała Harry’emu i Ronowi rozwiązywać zagadki, a także wielokrotnie wybawiła swoich przyjaciół z opresji. 

Do kogo nie przemawiają ani autorytety, ani przykłady literackie, ten może spojrzeć na wnioski płynące z doświadczenia. Jeśli porozmawiamy z naszymi starszymi kolegami i koleżankami, okaże się, że ci, którzy czytali książki, z łatwością potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązania trudnych spraw, mają duży zasób słownictwa i potrafią uzasadniać swoje zdanie.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Jak napisać przemówienie? Przykład 2

Drodzy Koledzy i Koleżanki! 

Dzisiaj chciałabym Was przekonać do czytania książek. To zajęcie może Wam się wydawać nudne, ale tak wcale nie musi być. Wystarczy spojrzeć na tych, którzy choćby od czasu do czasu sięgają po jakąś lekturę. Z takimi osobami rozmawia się ciekawiej. Można im zadawać różne pytania, a oni często znają na nie odpowiedzi, a ponadto umieją również powiedzieć, co sami myślą na dany temat. 

Tak więc sądzę, że czytanie książek rozwija wyobraźnię i poszerza wiedzę. 

Również lektury szkolne pokazują nam, że bohaterowie literaccy czytali książki. Jednym z nich był Skawiński – bohater Latarnika. Skawiński brał udział w powstaniu listopadowym i dlatego musiał opuścić kraj. Tułał się po całym świecie i szukał pracy. Wszędzie czuł się obco. Dopiero w Aspinwall odnalazł względny spokój. I tutaj stała się rzecz nieoczekiwana.

W ręce starca wpadła książka – „Pan Tadeusz”. To zupełnie odmieniło życie Skawińskiego. Przede wszystkim zmieniło się jego uczucie do ojczyzny – Skawiński znów poczuł się Polakiem kochającym kraj, za którego wolność walczył. Niestety musiał opuścić latarnię, ponieważ w czasie, gdy on czytał i zapomniał zapalić latarnię, o pobliskie skały rozbił się statek. Bohater z tego powodu stracił pracę w latarni. 

Wynika z tego, że książki mogą czasami bardzo zmienić życie człowieka. Zawsze jednak warto je czytać.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Egzamin ósmoklasisty – darmowe próbki notatek i pełny pakiet PDF

Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania darmowych próbek notatek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Są one dostępne na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.

Wśród nich znajdziesz rozpisany plan nauki na 20 dni, gotowe rozprawki, opowiadania, opracowania wszystkich lektur.

Chcesz otrzymać darmowy dysk z 10 plikami PDF do egzaminu ósmoklasisty? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na INSTAGRAMIE.

Jesteś zdecydowany/zdecydowana na pełny kurs? Sprawdź cały zestaw notatek do E8 w cenie jednej godziny korepetycji!

Piszesz egzamin ósmoklasisty?

Pełny pakiet notatek PDF z języka polskiego zawiera opracowanie wszystkich lektur, rozwiązane arkusze, gotowe rozprawki, opowiadania i zaproszenia!

Artykuł zawiera: Jak napisać przemówienie na egzaminie ósmoklasisty? Przykładowe wypracowania.