Tango streszczenie i opracowanie (Sławomir Mrożek)

Omówienie lektury Tango (Sławomir Mrożek) – opracowanie i streszczenie do matury luźnym językiem!

Tango Sławomir Mrożek - opracowanie i streszczenie (lektura język polski - matura od 2023)

Tango streszczenie – podejrzewam, że właśnie takie zapytanie (albo bardzo podobne) przed chwilą wpisałaś lub wpisałeś w wyszukiwarkę. Szukasz konkretnego opracowania lektury Sławomira Mrożka albo piszesz niebawem maturę i chcesz sobie wszystko, co najważniejsze powtórzyć? Bardzo dobrze się składa.

Przygotowałem dla Ciebie opracowanie i streszczenie całego utworu wraz z wszystkimi informacjami, jakie będą Ci potrzebne na maturze w maju.

Ale ostrzegam! W moim artykule wszystko jest jasne i zrozumiałe, ponadto pojawia się sporo potocznego języka i luźnych zwrotów. Na szczęście do tej lektury to bardzo pasuje, bo dzieją się w niej rzeczy dość specyficzne. Ciekawa? Ciekawy? To zaczynamy lekcję!

Tango Sławomira Mrożka – najważniejsze informacje (opracowanie)

  • Tango powstało w latach sześćdziesiątych, a jako sztuka przedstawione pierwszy raz w Polsce w 1965 roku w Bydgoszczy.
  • Czas akcji nie jest określony dokładnie (około dwa dni), natomiast wszystkie wydarzenia odbywają się w mieszkaniu Stomilów (rodzina inteligencka, miejsce jest zagracone, raczej niezadbane).
  • W utworze znajdziemy tradycyjny podział na akty. Całość tworzy tekst główny oraz umieszczone didaskalia.
  • To dramat groteskowy o luźnej kompozycji, zgodny z konwencją absurdu. Jego bohaterowie są wyraźnie indywidualni, ich cechy są mocno zarysowane.
  • Tango ma wydźwięk uniwersalny, ponadczasowy, stanowi przestrogę przed władzą zdobytą siłą.
  • To komedia obyczajowa – rodzaj komedii satyrycznej, ośmiesza obyczaje danego środowiska, wyśmiewa zachowania.
  • Świat paradoksalny – odwrócenie pokoleń, to rodzice zbuntowali się zamiast dzieci, uważają się za podstawę świata i ważny jego element.
  • Opisane sytuacje i komiczne dialogi (karanie babci przez siedzenie na katafalku XD).
  • Zderzenie stylów wysokich i niskich.
  • Karykaturalność postaci (Edek typowy prostak/ Eleonora kobieta wyzwolona) – przejaskrawione cechy.
  • Komizm (nawet sceny śmierci, które zazwyczaj są pełne dramatu i smutku mają elementy komiczne – śmierć babci na katafalku).
Tango streszczenie i plan wydarzeń (Sławomir Mrożek)

Tango bohaterowie – najważniejsze postaci w lekturze

Artur

Artur to główny bohater Tanga, 25-letni syn Eleonory i Stomila. Jest studentem, który na pierwszy rzut oka wyróżnia się schludnym i eleganckim wyglądem. Choć zewnętrznie sprawia wrażenie spokojnego i zorganizowanego, w rzeczywistości jest osobą wybuchową i emocjonalną, co często prowadzi go do frustracji. Artur nie potrafi zaakceptować chaosu w domu ani braku zasad, co stanowi dla niego ogromną przeszkodę w funkcjonowaniu.

Buntuje się przeciwko swojej nowoczesnej rodzinie, nie rozumiejąc jej stylu życia i postrzegając ją jako zbyt zdemolowaną przez współczesne wartości. Jako postać o cechach bohatera romantycznego, Artur ma nadzieję, że przez ślub z kuzynką Alą uda mu się uporządkować rodzinne życie i wprowadzić w domu porządek i dyscyplinę. Jednak jego wysiłki okazują się bezskuteczne, a Artur umiera, pokonany przez prostego Edka, co symbolizuje porażkę w dążeniu do zmiany.

Ala

Ala to narzeczona i kuzynka Artura. Młoda, atrakcyjna kobieta, która mimo związku z Arturem, nie potrafi opanować swojego zainteresowania innymi mężczyznami. Jej romantyzm i pragnienie miłości prowadzą ją do zdrady z prymitywnym Edkiem, co podkreśla jej zagubienie i brak stabilności emocjonalnej. Ala poszukuje głębszych uczuć, ale nie potrafi znaleźć ich w związku z Arturem.

Zafascynowana nowoczesnym stylem życia rodziny Artura, widzi w niej coś ekscytującego i pełnego wolności, ale nie jest w stanie poradzić sobie z brakiem zasad. To postać, która wciąż błądzi w poszukiwaniu prawdziwej miłości, ale niestety zostaje uwikłana w tragiczne okoliczności (aż mi się zrymowało).

Edek

Edek to prymitywny i brutalny mężczyzna, którego obecność w domu Artura jest dość enigmatyczna. Nikt tak naprawdę nie wie, co dokładnie robi w tym domu, ale zyskuje sympatię wszystkich oprócz Artura, który dostrzega w nim zagrożenie dla porządku. Edek nie ma żadnych zasad, nie dba o swoje zachowanie, dostosowuje się do okoliczności, co sprawia, że z łatwością zdobywa przewagę nad innymi.

Jest brutalny i silny, potrafiący wykorzystywać swoje cechy fizyczne do przejmowania władzy w domu Artura. Niezadbany, niechlujny, jego postać jest definicją chamstwa i prostactwa. Choć z pozoru jest prosty, to potrafi manipulować sytuacjami i zyskiwać kontrolę, co sprawia, że staje się niebezpieczny i w pewnym momencie zdobywa dominację w rodzinie.

Edek i Eugeniusz tańczą razem Tango (Sławomir Mrożek) - streszczenie

Stomil

Stomil, ojciec Artura, to awangardowy artysta z duszą eksperymentatora. Jego życie to nieustanne poszukiwanie nowych form artystycznych i łamanie konwencji. Stomil nie dba o swój wygląd ani strój, często nosi piżamę przez cały dzień i ma porozpinane ubrania, co świadczy o jego braku przywiązania do tradycyjnych zasad. Fascynuje go sztuka eksperymentalna, przez co staje się obojętny na to, co dzieje się wokół niego.

Nie reaguje na zdradę swojej żony z Edkiem, co może wskazywać na jego odcięcie od codziennego życia i relacji rodzinnych.

Nie rozumie swojego syna Artura i nie potrafi zrozumieć jego dążenia do porządku i zasad. Stomil wierzy, że jego sztuka i eksperymenty stanowią fundament nowego świata, w którym nie ma miejsca na tradycyjne wartości.

Eleonora

Eleonora to matka Artura, która łączy w sobie piękno i lekkomyślność. Zafascynowana siłą i prostotą Edka, uważa go za symbol prawdziwej wolności i naturalności. Eleonora, jako kobieta wyzwolona, nie zna swojego syna na tyle, by pamiętać nawet jego datę urodzenia, co pokazuje, jak daleko znajduje się od tradycyjnych ról matki.

Zamiast zajmować się wychowaniem Artura, oddaje się nowoczesnym ideałom, które nie znajdują zrozumienia w tradycyjnej rodzinie. Artur jest dla niej raczej częścią eksperymentalnego życia, w którym brakuje miejsca na głębsze uczucia i więzi rodzinne.

Eugenia

Eugenia to babcia Artura, postać, która wydaje się być zdziecinniałą staruszką. Uwielbia grać w karty z Edkiem, co jeszcze bardziej podkreśla jej utraconą powagę i młodzieńczość. Zamiast podążać za tradycyjnymi wartościami, Eugenia porzuciła je na rzecz rozrywki i dziwacznych zachowań.

Ubiera się komicznie, co czyni ją postacią tragikomiczną, przez co jej obecność jest bardziej symbolem końca dawnych czasów niż rzeczywistym uczestnikiem wydarzeń. Na koniec, kłada się na katafalku i umiera, co stanowi metaforę upadku tradycji i końca starego porządku.

Eugeniusz

Eugeniusz, brat Eugenii, to postać nieśmiała i dobrze wychowana, ale bez własnego zdania. Początkowo wspiera Artura w jego walce o zasady i próbuje utrzymać jakieś formy porządku w rodzinie. Jednak w miarę rozwoju wydarzeń staje się dwulicowy i bezrefleksyjny, nie potrafiąc utrzymać swojego stanowiska. Na końcu, w momencie kulminacyjnym, tańczy tango z Edkiem, co symbolizuje jego ostateczne poddanie się i rezygnację z obrony wartości, które wcześniej starał się zachować.

Tango streszczenie – Sławomir Mrożek

W dramacie Tango Sławomira Mrożka poznajemy rodzinę, która żyje w absolutnym chaosie. Akcja zaczyna się w mieszkaniu Stomilów, gdzie panuje wielki nieporządek. Babcia, Edek i Eugeniusz siedzą w salonie i grają w karty, a wokół nich leżą niepotrzebne przedmioty – w tym stary wózek dziecięcy Artura. W całym mieszkaniu jest bałagan, a ludzie zachowują się, jakby nie zwracali uwagi na to, co się dzieje wokół nich.

Z ich rozmów można wywnioskować, że używają bardzo dziwnego, wręcz groteskowego języka, pełnego przekleństw i absurdalnych zwrotów (np. „cztery piki skurczybyki”, „ciach w piach”). Wydaje się, że ta rodzina kompletnie straciła kontakt z rzeczywistością.

Nagle do mieszkania wchodzi Artur – jego postawa i zachowanie są zupełnie inne niż reszty domowników. Jest wściekły i zszokowany tym, co zastał w domu. Każe natychmiast wynosić Edka, który jest prostakiem, i nakazuje reszcie rodziny kary. Babcia ma wejść na katafalk, a Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków.

Wszystko to za złamanie zakazu gry w karty. Artur pragnie wprowadzić porządek, ale to, co robi, tylko pogłębia absurd sytuacji.

Kiedy Eleonora, matka Artura, pojawia się w kuchni, dowiadujemy się o jej romansie z Edkiem. Z jej rozmowy z Stomilem, ojcem Artura, wynika, że oboje – Eleonora i Stomil – czują się wolni od wszelkich zasad. Stomil, będąc w piżamie, w ogóle nie przejmuje się tym, co dzieje się w jego domu, a Artur jest coraz bardziej zdenerwowany. Widzi, jak wszystko w jego domu się rozpada: żona zdradza męża, rodzina żyje w bałaganie, a on nie może zrobić nic, by to zmienić. Artur nie może zaakceptować faktu, że jego rodzice łamią wszelkie tradycyjne zasady i moralność, co jeszcze bardziej pogłębia jego frustrację.

Eleonora i Stomil w rozmowie wspominają swoją młodość, kiedy to walczyli o wolność i wyzwolenie. Uważają, że Artur powinien im dziękować, że nie musi żyć w sztywnych zasadach. Z ich perspektywy, łamanie tradycji, norm moralnych i religijnych to coś, co miało na celu wyzwolenie człowieka. Jednak Artur nie podziela ich opinii i coraz bardziej widzi, jak jego rodzina zatraciła sens, porządek i jakiekolwiek wartości.

Dalej w sztuce Mrożka dochodzi do jeszcze większego absurdu. Stomil i Eleonora sugerują, że Artur powinien wyrazić swój bunt poprzez sztukę. Stomil przygotowuje się do przedstawienia teatralnego, które przypomina biblijną historię Adama i Ewy, ale kończy się ono wielkim hukiem, który nie ma żadnego sensu. Nikt nie potrafi zrozumieć przesłania tej sztuki, a Artur, mimo prób wprowadzenia porządku, widzi, że w tym świecie nie ma już żadnych reguł.

Artur czuje, że musi wprowadzić ład w rodzinie, więc rozmawia z Eugeniuszem, z którym zawiera zmowę, mającą na celu przywrócenie porządku. W tym czasie pojawia się Ala, z którą Artur chce się ożenić. Ala nie jest jednak przekonana do małżeństwa, nie rozumie w pełni sytuacji. Dodatkowo, Ala zaczyna komplementować Edka, który, choć jest prostakiem, ma „ładne oczy”. To wywołuje zazdrość Artura, który czuje się zagubiony i sfrustrowany. Niezdecydowana Ala zostawia sprawę ślubu bez odpowiedzi, co tylko pogłębia chaos w głowie Artura.

Z kolei Stomil, ojciec Artura, rozmawia ze swoim synem o pozbyciu się Edka, który jest kochankiem Eleonory. Artur przekazuje ojcu rewolwer, by ten pozbył się Edka raz na zawsze. Stomil, choć początkowo się zgadza, twierdzi, że swoboda seksualna to wolność człowieka.

Artur czeka, aż sprawy się wyjaśnią, ale kiedy wchodzi do pokoju, okazuje się, że wszyscy znowu siedzą przy stole i grają w karty – babcia, Eugeniusz, Eleonora i Edek. Artur, zaskoczony, zabiera broń, każe Eugeniuszowi pilnować sytuacji, a sam udaje się po Alę.

W akcie trzecim, scena zmienia się – salon jest czysty, schludny, a Ala ubrana jest w tradycyjną suknię. Jednak Artur przychodzi do pokoju kompletnie pijany. Jest w stanie tak silnego upojenia, że zaczyna prosić Stomila o przebaczenie. Artur, który chciał przywrócić porządek w świecie, dochodzi do wniosku, że nie jest w stanie zmienić nic w tym domu i w tym świecie. Wszystko staje się coraz bardziej absurdalne.

Następuje tragiczny momentbabcia, wcześniej zmuszona do wejścia na katafalk, umiera. Artur, nadal pijany, wygłasza swoje mądrości, ale Edek decyduje się go zabić.

W ten sposób, zupełnie przypadkowo, Edek przejmuje władzę w domu. Władza ta jest oparta na przemocy i sile, a nikt nie ma odwagi się mu sprzeciwić.

Edek zakłada marynarkę i zaczyna tańczyć Tango z Eugeniuszem. W ten sposób kończy się dramat, który ukazuje, jak chaos, absurd i przemoc zastępują dawny porządek i tradycje.

Trzeba by to zebrać w jakieś podsumowanie. Można powiedzieć, że Tango to dramat o upadku wartości, rozpadzie rodziny i chaosie w społeczeństwie. Mrożek ukazuje, jak brak zasad, moralności i szacunku do tradycji prowadzi do katastrofy.

Wszystko w tym świecie jest absurdalne, a próby naprawy tylko pogłębiają chaos. Ostatecznie, władza i kontrola zostają zdobyte nie przez mądrość i porządek, ale przez brutalność i przemoc.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Tango plan wydarzeń (fabuła krok po kroku)

1. Wydarzenia rodzinne w mieszkaniu Stomilów

W domu Stomilów panuje chaos, a życie rodzinne jest pełne niezwykłych, dziwnych zachowań. Gra w karty staje się pretekstem do pokazania relacji między postaciami. Babcia Artura, Eugenia, uwielbia grać w karty z Edkiem, co wskazuje na jej utraconą powagę i brak związku z tradycją. Inne wydarzenia, takie jak kary za łamanie zasad, podkreślają brak porządku w domu.

Babcia kończy na katafalku, co stanowi symboliczne zakończenie starego porządku. Wujek Eugeniusz dostaje klatkę dla ptaków na głowę, co dodaje komicznego akcentu do całej sytuacji, pokazując absurdalność życia w tym domu.

2. Próba walki syna z brakiem zasad rodziców

Artur, jako jedyny przedstawiciel rodziny, który stara się zachować porządek i zasady, próbuje walczyć z chaosem panującym w domu. Artur buntuje się przeciwko stylowi życia swoich rodziców, Stomila i Eleonory, którzy reprezentują nowoczesność i brak tradycji. Artur stara się wprowadzić zmiany w rodzinie, marząc o lepszym, bardziej uporządkowanym świecie.

3. Eksperyment teatralny Stomila

Stomil, ojciec Artura, realizuje eksperyment teatralny, który staje się jednym z jego głównych działań. Jako awangardowy artysta, jest całkowicie pochłonięty swoją sztuką i eksperymentami, zaniedbując wszelkie tradycyjne wartości.

4. Sojusz wuja Eugeniusza z Arturem

Eugeniusz, brat Eugenii, początkowo wspiera Artura w jego próbach walki o zasady i porządek. Jest to postać nieśmiała i dobrze wychowana, jednak z biegiem czasu staje się dwulicowa i ma problemy z utrzymaniem swojego stanowiska.

W pierwszych chwilach Eugeniusz tworzy sojusz z Arturem, jednak jego lojalność jest wątpliwa.

5. Planowanie ślubu z Alą

Artur, w swojej desperacji, zaczyna planować ślub z kuzynką Alą, wierząc, że związek z nią pomoże mu przywrócić porządek w rodzinie.

Ma nadzieję, że małżeństwo z Alą będzie krokiem w stronę zmiany postawy rodziny i nawiązania głębszej więzi z nią. Zaczyna planować ceremonie, wierząc, że zmieni to jego życie.

6. Śmierć babci

W tragikomicznych okolicznościach, babcia Eugenia umiera, co stanowi symboliczne zakończenie starego porządku.

Jej śmierć wywołuje chaos w rodzinie, będąc dodatkowym elementem podkreślającym upadek tradycji. To wydarzenie pogłębia poczucie bezsilności Artura w walce o zmiany w rodzinie.

7. Artur przejmuje władzę

Po śmierci babci Artur, przekonany, że teraz on musi przejąć władzę w domu, stara się wprowadzić porządek. Zaczyna działać na rzecz realizacji swoich wizji, przekonany, że teraz on będzie tym, który kieruje rodziną.

Próbuje kontrolować sytuację, licząc na to, że jego autorytet zostanie zaakceptowany.

8. Zdrada Ali z Edkiem i załamanie się Artura

Zdrada Ali z Edkiem stanowi wielki cios dla Artura. Złamany i załamany, Artur nie potrafi poradzić sobie z tym, że jego narzeczona zdradza go z prymitywnym Edkiem.

Zdrada staje się symbolicznym upadkiem jego planów i wiary w możliwość zmiany sytuacji w rodzinie. Artur przeżywa emocjonalny kryzys i traci nadzieję na wprowadzenie porządku.

9. Artur zostaje pokonany i zabity

Artur zostaje pokonany przez Edka, który staje się symbolem zwycięstwa chaosu i brutalności. Został zabity, co kończy jego próbę wprowadzenia porządku.

To wydarzenie stanowi porażkę wszystkich jego starań i marzeń o zmianie rodziny i świata. Artur umiera jako tragiczna postać, która nie zdołała osiągnąć swoich celów.

10. Symboliczne tytułowe tango Edka i Eugeniusza

Na zakończenie, w symbolicznej scenie, Edek i Eugeniusz tańczą tango. Jest to akt symbolicznego poddania się i rezygnacji z zasad.

Eugeniusz, który na początku wspierał Artura, teraz tańczy z Edkiem, co oznacza jego pełne poddanie się i rezygnację z walki o porządek. Tango staje się ostatnim aktem tej rodzinnej tragedii, podkreślając zwycięstwo chaosu nad próbą zorganizowania rodziny.

Tango opracowanie i problematyka utworu Mrożka

  • Ale co właściwie znaczy to Tango? Sam w sobie taniec jest powtarzalny, raczej wolny, figury w pewnym sensie mają swój schemat. Mrożek chciał w ten sposób pokazać, że przewroty, rewolucje w dziejach historii podobnie nawracają – jak w tańcu.
  • Dla Stomila i Eleonory tango, gdy dojrzewali, było znakiem wolności, wyzwolenia od norm społecznych. Natomiast taniec w końcówce symbolizuje zwycięstwo rewolucji – radość ludzi prymitywnych. Tango wykonują Edek i Eugeniusz – to oznaka porażki wartości Artura. Zwycięża kultura masowa, prostactwo.
  • W Tangu widzimy przekroczenie wszelkiego rodzaju granic, występuje czarny humor, łączy się tragizm z komizmem.
  • Zderzają się sprzeczne idee – Stomil, który jest wyznawcą wolności zostaje zniewolony przez Edka. To nawiązanie do czasów PRL-u, kiedy panowało chamstwo, szerzyła się brutalność i brak poszanowania zasad.
  • Tango Sławomira Mrożka to poniekąd ostrzeżenie przed totalitaryzmem i narzucaniem zachowania przez użycie siły. Edek – odzwierciedlenie rewolucji, władzy zyskującej. Autorytet zdobyty przez siłę nie powinien być dopuszczony do jakiejkolwiek decyzyjności.

Tango opracowanie – nie czytaj tej lektury!

Wiem, to trochę kontrowersyjne, ale chciałbym zachęcić Cię do obejrzenia spektaklu, który idealnie odzwierciedla lekturę (dialogi, łatwiej poznać bohaterów i wyobrazić sobie akcję, absurd sytuacji). Sam tak w sumie zrobiłem w 2018 roku i do dzisiaj bardzo dobrze pamiętam dużo szczegółów.

  • Spektakl Tango z 1999 roku. Słynna sztuka Sławomira Mrożka w reżyserii Macieja Englerta. 

Piszesz maturę w maju? Wszystko co musisz umieć na maturę z polskiego + plan nauki na 20 dni!

Stworzyłem notatki do matury z polskiego, dzięki którym nauczysz się na spokojnie do egzaminu, sam zdałem pisemny na 77% i ustny na 95%. Całym pakiecie znajdziesz WSZYSTKIE lektury (w tym także oczywiście Tango Mrożek PDF ładnie opracowane graficznie), pojęcia, omówienie epok, przykładowe prace pisemne, rozwiązane arkusze.

Tango streszczenie i opracowanie – podsumowanie

Tango Sławomir Mrożek – to chyba jedna z dziwniejszych, ale też ciekawszych lektur. Przynajmniej takie jest moje podejście. Kto chodzi na rozszerzenie z języka polskiego, ten wie, że dramat przypomina trochę Szewców Witkacego. Dzięki za zapoznanie się z moim omówieniem lektury Tango Sławomira Mrożka! Zachęcam też do pobrania darmowych notatek do języka polskiego!

Notatki do matury z polskiego

Opracowanie lektury Tango Sławomir Mrożek jest własnością portalu setkazpolaka.pl. Wszelkie prawa do treści zawartych w artykule, włącznie z tekstem, własnymi grafikami i innymi elementami, są zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystywanie materiałów zawartych w artykule w celach komercyjnych bez wyraźnej zgody właściciela portalu jest zabronione. Wszelkie prawa autorskie są chronione, a naruszenie tych praw podlega sankcjom prawem przewidzianym.