Tango Sławomir Mrożek – opracowanie i streszczenie (lektura język polski – matura od 2023)

Omówienie lektury Tango (Sławomir Mrożek) – opracowanie i streszczenie do matury luźnym językiem!

Tango Sławomir Mrożek - opracowanie i streszczenie (lektura język polski - matura od 2023)

Tango Sławomir Mrożek – omawiasz aktualnie w szkole Tango Sławomira Mrożka albo piszesz maturę po roku 2023 i chcesz sobie wszystko, co najważniejsze powtórzyć? Bardzo dobrze się składa. Przygotowałem dla Ciebie opracowanie i streszczenie całego utworu wraz z wszystkimi informacjami, jakie będą Ci potrzebne na maturze w maju. Ale ostrzegam! W moim artykule wszystko jest jasne i zrozumiałe, ponadto pojawia się sporo potocznego języka i luźnych zwrotów. Na szczęście do tej lektury to bardzo pasuje, bo dzieją się w niej rzeczy dość specyficzne. Ciekawa? Ciekawy? To zaczynamy lekcję!

Tango Sławomir Mrożek opracowanie streszczenie lektura matura bohaterowie plan wydarzeń
Tango Sławomir Mrożek opracowanie streszczenie lektura matura bohaterowie plan wydarzeń problematyka

Tango opracowanie Sławomir Mrożek – najważniejsze informacje (Tango Mrożek opracowanie)

 • Tango powstało w latach sześćdziesiątych, a jako sztuka przedstawione pierwszy raz w Polsce w 1965 roku w Bydgoszczy.
 • Czas akcji nie jest określony dokładnie (około dwa dni), natomiast wszystkie wydarzenia odbywają się w mieszkaniu Stomilów (rodzina inteligencka, miejsce jest zagracone, raczej niezadbane).
 • W utworze znajdziemy tradycyjny podział na akty. Całość tworzy tekst główny oraz umieszczone didaskalia.
 • To dramat groteskowy o luźnej kompozycji, zgodny z konwencją absurdu. Jego bohaterowie są wyraźnie indywidualni, ich cechy są mocno zarysowane.
 • Tango ma wydźwięk uniwersalny, ponadczasowy, stanowi przestrogę przed władzą zdobytą siłą.
 • To komedia obyczajowa – rodzaj komedii satyrycznej, ośmiesza obyczaje danego środowiska, wyśmiewa zachowania.
 • Świat paradoksalny – odwrócenie pokoleń, to rodzice zbuntowali się zamiast dzieci, uważają się za podstawę świata i ważny jego element.
 • Opisane sytuacje i komiczne dialogi (karanie babci przez siedzenie na katafalku XD).
 • Zderzenie stylów wysokich i niskich.
 • Karykaturalność postaci (Edek typowy prostak/ Eleonora kobieta wyzwolona) – przejaskrawione cechy.
 • Komizm (nawet sceny śmierci, które zazwyczaj są pełne dramatu i smutku mają elementy komiczne – śmierć babci na katafalku).

Tango Sławomir Mrożek – bohaterowie

Artur – główna postać Tanga, 25-letni syn Eleonory i Stomila, student o schludnym i eleganckim wyglądzie, jednocześnie wybuchowy, denerwuje go chaos w domu i brak zasad, buntuje się przeciwko swojej nowoczesnej rodzinie, ma cechy bohatera romantycznego. Ma nadzieję, że przez ślub ze swoją kuzynką zmieni postawę rodziny i naprawi cały ten chaos, nie udaje się – umiera pokonany przez prostego Edka.
Ala – narzeczona i kuzynka Artura, młoda, atrakcyjna kobieta, podrywa mężczyzn i zdradza Artura z prymitywnym Edkiem, zagubiona, poszukuje miłości w związku z Arturem, brakuje jej zasad, zafascynowana nowoczesnością domu Artura.
Edek – prymitywny typ, nie wiadomo co robi w domu Artura, domownicy oprócz Artura go lubią, uważają go za prostego, nie ma żadnych zasad, dostosowywał swoje zachowania do okoliczności, brutalny i silny, wykorzystuje sytuacje i przejmuje władzę. Z wyglądu jest bardzo nieogarnięty, niezadbany, niechlujny. To definicja chamstwa, prostactwa.
Stomil – ojciec Artura, awangardowy artysta, nie dba o swój wygląd ani strój (chodzi w piżamie cały dzień, porozpinane ubrania), przeprowadzał eksperyment teatralny, nie reagował na zdradę swojej żony z Edkiem, nie rozumie syna, fascynuje się sztuką i eksperymentami, niechlujny, uważa się za podstawę nowego świata.
Eleonora – matka Artura, piękna kobieta, lekkomyślna, zafascynowała się siła Edka – uważa go za symbol prostoty, nie zna syna, nie pamięta nawet jego daty urodzenia, kobieta wyzwolona.
Eugenia – babcia Artura, komiczna postać – zdziecinniała staruszka, bardzo lubiła grać w karty z Edkiem, porzuciła tradycje, ubiera się komicznie, pod koniec kładzie się na katafalku i umiera. Dziwnie się ubiera.
Eugeniusz – brat Eugenii, nieśmiały, dobrze wychowany, nie ma własnego zdania, powtarza wszystko za innymi, dwulicowy, na początku wspiera Artura z walką o zasady, jednak na końcu utworu tańczy tango z Edkiem.

Tango streszczenie – Sławomir Mrożek

W mieszkaniu siedzą sobie: Babcia, Edek i Eugeniusz. Grają razem w karty w salonie. W mieszkaniu panuje duży nieporządek, po pokoju walają się niepotrzebne przedmioty (stary wózek z dzieciństwa Artura i wiele innych). Wyżej wymienione osoby używają dość specyficznego, dziwnego języka (cztery piki skurczybyki, ciach w piach). Nagle zjawia się wkurzony Artur. Prostakowi Edkowi każe się natychmiast wynosić z mieszkania. Babci nakazuje wejście na katafalk, a Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków. Jest to kara dla nich za złamanie zakazu o grze w karty (wyobraźcie sobie tę scenę XD).

Następnie poznajemy Eleonorę. Udaje się ona do kuchni, żeby przygotować śniadanie. Dowiadujemy się o romansie Edka z matką Artura. Pojawia się także Stomil (jego ojciec) w piżamie. To jeszcze bardziej denerwuje Artura – w mieszkaniu jest jeden wielki burdel, każdy żyje w swoim świecie, żona zdradza męża. Rodzina zatraciła wszystkie wartości i porządek.

Eleonora i Stomil wspominają swoją młodość. Walczyli oni o wolność i wyzwolenie. Łamali tradycyjne wartości, moralność, zasady religijne. Według nich Artur powinien dziękować im, że nie musi żyć w sztywnych zasadach. Ta dyskusja jeszcze bardziej podsyca i tak gorącą atmosferę.

Dochodzi do jeszcze większego absurdu. Stomil i Eleonora proponują Arturowi, żeby swój bunt wyraził poprzez sztukę. Dodatkowo Stomil przygotowuje się do swojej sztuki teatralnej, która przypomina historię Adama i Ewy (kończy się wielkim hukiem). Nikt nie za bardzo potrafi zinterpretować to przedstawienie. W Arturze coś pęka i postanawia, że wprowadzi porządek w tym domu.

Teraz sceneria jest nocna. Rozmawia Artur z Eugeniuszem. Między nimi dochodzi do zmowy, żeby przywrócić ład w rodzinie. Zjawia się też Ala, z którą uzgadniany jest ślub (z Arturem). Ala średnio ogarnia. Komplementuje Edka, który mimo, że jest prostakiem, ma według niej ładne oczy. To wyzwala zazdrość w Arturze. Ala nie jest zdecydowana na ślub i pełną ceremonię – pozostawia sprawę bez odpowiedzi.

Stomil rozmawia ze swoim synem – Arturem, który przekonuje ojca, że trzeba pozbyć się kochanka Eleonory (Edka). Tutaj kolejny szok – Stomil twierdzi, że swoboda seksualna to wolność człowieka. Artur przekazuje ojcu rewolwer, żeby pozbył się prostaka Edka. Artur w drugim pokoju czeka aż sprawa się wyjaśni. Czeka i czeka, po czym wchodzi do pokoju i co? Wszyscy grają znów w karty XD (Stomil, Eleonora, babcia Eugenia i Edek). Syn zabiera broń, Eugeniuszowi nakazuje pilnować wszystkich i udaje się po Alę.

W akcie trzecim salon jest tym razem czysty i schludny. Ala ubrana jest w tradycyjną suknię. Ale teraz moment zaskoczenia. Przychodzi kompletnie pijany Artur. Jest na tyle porobiony, że prosi Stomila o przebaczenie. Doszedł do wniosku, że nie jest w stanie zmienić świata. Wydarzenia stają się coraz bardziej absurdalne. Babcia wchodzi na katafalk i umiera.

Artur kontynuuje swoje pijackie mądrości, a Edek go zabija. I takim oto sposobem prostacki Edek przejmuje władzę w całym domu, opartą na przemocy i sile. Nikt się mu nie stawia. Przywódca zakłada marynarkę i zaczyna tańczyć Tango wraz z Eugeniuszem.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Tango streszczenie Sławomir Mrożek – plan wydarzeń

Podsumujmy sobie jeszcze wszystkie wydarzenia w formie listy.

 1. Wydarzenia rodzinne w mieszkaniu Stomilów (gra w karty, kary za łamanie zasad – babcia na katafalk, wujek klatka dla ptaków na głowę).
 2. Próba walki syna z brakiem zasad rodziców.
 3. Eksperyment teatralny Stomila.
 4. Sojusz wuja Eugeniusza z Arturem.
 5. Planowanie ślubu z Alą.
 6. Śmierć babci.
 7. Artur przejmuję władzę.
 8. Zdrada Ali z Edkiem i załamanie się Artura.
 9. Artur zostaje pokonany i zabity.
 10. Symboliczne tytułowe tango Edka i Eugeniusza.

Tango opracowanie i problematyka

 • Ale co właściwie znaczy to Tango? Sam w sobie taniec jest powtarzalny, raczej wolny, figury w pewnym sensie mają swój schemat. Mrożek chciał w ten sposób pokazać, że przewroty, rewolucje w dziejach historii podobnie nawracają – jak w tańcu.
 • Dla Stomila i Eleonory tango, gdy dojrzewali, było znakiem wolności, wyzwolenia od norm społecznych. Natomiast taniec w końcówce symbolizuje zwycięstwo rewolucji – radość ludzi prymitywnych. Tango wykonują Edek i Eugeniusz – to oznaka porażki wartości Artura. Zwycięża kultura masowa, prostactwo.
 • W Tangu widzimy przekroczenie wszelkiego rodzaju granic, występuje czarny humor, łączy się tragizm z komizmem.
 • Zderzają się sprzeczne idee – Stomil, który jest wyznawcą wolności zostaje zniewolony przez Edka. To nawiązanie do czasów PRL-u, kiedy panowało chamstwo, szerzyła się brutalność i brak poszanowania zasad.
 • Tango Sławomira Mrożka to poniekąd ostrzeżenie przed totalitaryzmem i narzucaniem zachowania przez użycie siły. Edek – odzwierciedlenie rewolucji, władzy zyskującej. Autorytet zdobyty przez siłę nie powinien być dopuszczony do jakiejkolwiek decyzyjności.

Tango opracowanie – nie czytaj tej lektury!

Wiem, to trochę kontrowersyjne, ale chciałbym zachęcić Cię do obejrzenia spektaklu, który idealnie odzwierciedla lekturę (dialogi, łatwiej poznać bohaterów i wyobrazić sobie akcję, absurd sytuacji). Sam tak w sumie zrobiłem w 2018 roku i do dzisiaj bardzo dobrze pamiętam dużo szczegółów.

Piszesz maturę w maju? Wszystko co musisz umieć na maturę z polskiego + plan nauki na 20 dni!

Stworzyłem notatki do matury z polskiego, dzięki którym nauczysz się na spokojnie do egzaminu, sam zdałem pisemny na 77% i ustny na 95%. Całym pakiecie znajdziesz WSZYSTKIE lektury (w tym także oczywiście Tango Mrożek PDF ładnie opracowane graficznie), pojęcia, omówienie epok, przykładowe prace pisemne, rozwiązane arkusze.

Tango streszczenie i opracowanie – podsumowanie

Tango Sławomir Mrożek – to chyba jedna z dziwniejszych, ale też ciekawszych lektur. Przynajmniej takie jest moje podejście. Kto chodzi na rozszerzenie z języka polskiego, ten wie, że dramat przypomina trochę Szewców Witkacego. Dzięki za zapoznanie się z moim omówieniem lektury Tango Sławomira Mrożka! Zachęcam też do pobrania darmowych notatek do języka polskiego!

Lista lektur obowiązkowych matura 2023 i 2024 polski - notatki język polski kurs PDF
Lista lektur obowiązkowych matura 2023 i 2024 polski – notatki matura polski – kurs

Artykuł zawiera: Tango streszczenie, Tango opracowanie, Tango Mrożek opracowanie, do pobrania Tango opracowanie PDF.

Opracowanie lektury Tango Sławomir Mrożek jest własnością portalu setkazpolaka.pl. Wszelkie prawa do treści zawartych w artykule, włącznie z tekstem, własnymi grafikami i innymi elementami, są zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystywanie materiałów zawartych w artykule w celach komercyjnych bez wyraźnej zgody właściciela portalu jest zabronione. Wszelkie prawa autorskie są chronione, a naruszenie tych praw podlega sankcjom prawem przewidzianym. W celu uzyskania zgody na korzystanie z materiałów lub innych informacji zamieszczonych na portalu setkazpolaka.pl, prosimy o kontakt z administracją portalu.