Opis obrazu — jak sobie poradzić na maturze?
Sprawdź jak stworzyć idealny opis obrazu na maturze albo lekcji języka polskiego według wzorów CKE.
Opis obrazu… dla niejednej i niejednego z Was to pewnie największy koszmar do wylosowania na egzaminie ustnym z języka polskiego.
Zdecydowanie mam podobne odczucia, sam bardzo się stresowałem, gdy moja nauczycielka każdej osobie z klasy kazała interpretować wybrane dzieła przed całą klasą.
Jednak czy rzeczywiście trzeba panikować? Okazuje się, że nie do końca.
Wiem, że znajomość terminów malarskich, daty z historii mogą odstraszać, ale chcę pokazać Ci kilka sposobów, dzięki którym spojrzysz na to trochę inaczej.
- Przede wszystkim mając przed oczami dzieło malarskie, spróbuj najpierw określić, co widzisz. Od tego zacznij swoją wypowiedź.
- Przekaż, co znajduje się w prawej, w lewej części obrazu, może są jakieś charakterystyczne elementy?
- Opisz jakie emocje wzbudza w Tobie obraz — może jest mroczny, tajemniczy, radosny, sielski, przypomina dzieciństwo?
- Postaraj się zinterpretować dzieło — pamiętaj, że cała wypowiedź to Twoja interpretacja. Załóżmy, że obraz przedstawia zegary — wspomnij komisji o motywie przemijania, odnieś się, chociażby do samotnego Latarnika z noweli Sienkiewicza, opcji jest wiele.
A co jeśli w głowie będzie pustka? Wróćmy na chwilę do punktu 4.
Opis obrazu to przede wszystkim TWOJA interpretacja. Znajdź jakiś konkretny element, który Cię naprowadzi, często bardzo pomocny może być sam tytuł dzieła.
ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!
Opis obrazu — przykłady CKE
Teraz przejdźmy do kilku przykładów, które umieściło CKE na swojej stronie (przykładowe pytania niejawne). Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie pokazanie opisu obrazu na konkretnym przykładzie.
Przykładowy opis obrazu — przykład 1 (matura ustna pytanie niejawne)
Nietrwałość istnienia jako temat tekstów kultury. Omów zagadnienie na podstawie zamieszczonego poniżej materiału oraz wybranego utworu literackiego.
Opis obrazu — określenie problemu
Nietrwałość istnienia jest przedmiotem zainteresowania literatury i sztuki różnych epok. Jest to jeden z fundamentalnych tematów wypowiedzi artystycznych.
Opis obrazu — teza
Artystów fascynuje zjawisko upływu czasu, przemijania, odchodzenia w wieczność.
Opis obrazu — argumentacja
Symboliczne zobrazowanie nietrwałości istnienia można dostrzec na plakacie Wiesława Wałkuskiego pochodzącym z wystawy Vanitas. Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych.
Przedstawiona jest na nim postać kobieca, ubrana w sposób wyszukany (czerwona suknia, koronkowe ozdoby, biżuteria – pierścień, kolczyki i naszyjnik z pereł), która trzyma w ręku, niczym lustro lub zasłonę obraz przedstawiający piękną twarz kobiety skontrastowaną z czaszką.
Piękno, młodość, witalność, (wizerunek żywej kobiety) zderzone zostają z atrybutami śmierci i przemijania (czaszka w tle obrazu i na pierścieniu kobiety).
Dodatkowo rama obrazu stanowi wyraźne nawiązanie do barokowych portretów trumiennych.
Artysta zwraca uwagę, że śmierć wpisana jest w życie ludzkie, człowiek żyje z perspektywą śmieci w tle, wartości materialne przemijają. To nawiązanie do trwałej obecności w kulturze motywów wanitatywnych.
Opis obrazu — odwołanie do dowolnego kontekstu
W Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią tytułowa bohaterka przedstawiona jest alegorycznie jako rozkładające się ciało kobiety – „chuda, blada, żółte lice”.
Śmierć rozmawia z Mistrzem Polikarpem, opowiada mu o swoim pochodzeniu, roztacza przed nim wizję końca życia, zwraca uwagę na równość wszystkich wobec niej (motyw dance macabre).
Opis obrazu — podsumowanie
- Symbol i alegoria jako środki wyrazu obrazujące trudny do wyrażenia w literaturze i sztuce problem nietrwałości istnienia (śmierć budzi niepokój, jest tajemnicą).
- Różna wymowa dzieł artystycznych przedstawiających przemijanie – podkreślają wartość ludzkiego życia albo podważają sens ludzkich zabiegów o przedłużenie egzystencji.
Przykładowy opis obrazu — przykład 2 (matura ustna pytanie niejawne)
W jaki sposób w tekstach kultury może być przedstawiane piękno zwykłych rzeczy? Omów zagadnienie na podstawie zamieszczonego poniżej materiału oraz wybranego utworu literackiego.
Opis obrazu — wstęp
Codzienność, choć postulowana jako temat dzieł sztuki już w starożytności, nie przeniknęła wówczas do świadomości artystów. Przedstawiano raczej życie warstw wyższych, natomiast zwyczajność kojarzona z pospolitością rzadko przedostawała się do literatury i sztuki.
Przedstawianiem rzeczy zwykłych: codziennych czynności, przedmiotów otaczających człowieka, scen z życia i pracy zainteresowano się w XIX wieku, w czasach realizmu.
Opis obrazu — argumenty (na podstawie obrazu Mleczarka)
- Bohaterką obrazu jest prosta kobieta. Jej ubiór składa się z żółtego kaftana, czerwonej spódnicy, granatowego fartucha oraz białego czepca.
- Kobieta przygotowuje posiłek – przelewa mleko z glinianego dzbanka do szerokiego naczynia, tematem obrazu jest więc zwykła, codzienna czynność, ale odnosząca się do rzeczy wiecznych, powtarzanych nieustannie, będących istotą życia.
- Mleczarka znajduje się w ubogo wyposażonym pomieszczeniu, przy niedużym stole przykrytym zielonkawym obrusem. Malarz wyeksponował na nim chleb (codzienny pokarm).
- Utrwalając codzienność, artysta afirmuje piękno codziennych, niepozornych czynności, przez co podkreśla ich znaczenie dla człowieka (nalewanie mleka oznacza tu żywienie, karmienie).
- Vermeer pokazuje trwanie w wieczności takich chwil, jak skupienie, cisza, gest ręki, czynność powtarzana od zawsze.
Opis obrazu — argumenty (na powieści Chłopi Reymonta)
- Przedstawienie zwyczajnych zajęć chłopskich – prac: orka, zasiew, zbieranie plonów, doglądanie inwentarza i rozrywek: spotkania w karczmie, zabawy.
- Reymont pokazuje, że codzienność jest elementem nieodzownym rzeczywistości, że prowadzi ona od święta do święta, dzięki czemu czas staje się przestrzenią sakralną.
Opis obrazu — podsumowanie
- Codzienność jako istotna część życia każdego człowieka, która musi odnaleźć swoje miejsce także w sztuce.
- Inspiracje artystyczne codziennością naturalnym przejawem poszukiwań jej sensu i wartości w perspektywie bieżących problemów człowieka oraz przemijającego życia.
Powyższe, przykładowe rozwiązania pytań niejawnych na maturę ustną z języka polskiego pochodzą z oficjalnej strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (materiały dodatkowe).
Matura 2024 – darmowe próbki notatek i pełny pakiet
- Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania zupełnie darmowych próbek notatek do matury z języka polskiego dostępnych na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.
- Nasze opracowania są starannie przygotowane i stanowią doskonałe narzędzie do przygotowań przed egzaminem maturalnym.
- Chcesz otrzymać darmowy dysk z ponad 30 plikami PDF do matury? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na INSTAGRAMIE.
- Dla tych, którzy są zdecydowani i chcą mieć pełen dostęp do naszych materiałów, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.
- Tam można nabyć pełne opracowania i kompleksowe notatki do matury z polskiego PDF, a cena za jedno opracowanie wynosi zaledwie około 60 groszy.
- To wyjątkowo korzystna oferta, która umożliwia zdobycie cennych materiałów edukacyjnych za niewielką opłatą.