Matury próbne grudzień 2023 – Oficjalny komunikat CKE!

Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku – właśnie taki prezent od Świętego Mikołaja otrzymają tegoroczni maturzyści. Zapoznaj się z dokładnym rozporządzeniem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 października 2023 roku.

Matury próbne grudzień 2023 Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku. Oficjalny komunikat CKE! - próbne matury 2023 grudzień daty Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku. Oficjalny komunikat CKE!

Matury próbne grudzień 2023 – próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku – właśnie taki prezent od Świętego Mikołaja otrzymają tegoroczni maturzyści. Zapoznaj się z dokładnym rozporządzeniem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 października 2023 roku.

Matury próbne grudzień 2023 Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku. Oficjalny komunikat CKE! - próbne matury 2023 grudzień daty Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku. Oficjalny komunikat CKE!

Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku – matura próbna

Dr Marcin Smolik uprzejmie informuje, że w grudniu 2023 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego, klasy V technikum oraz klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023 z:

 • języka polskiego na poziomie podstawowym
 • matematyki na poziomie podstawowym
 • języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym

Matura próbna grudzień 2023 – harmonogram matur próbnych

Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 6 do 8 grudnia bieżącego roku (2023), zgodnie z poniższym harmonogramem:

 • 6 grudnia 2023 r. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut)
 • 7 grudnia 2023 r. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut)
 • 8 grudnia 2023 r. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Matura próbna – czy będzie w mojej szkole?

Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).

Czyli matura próbna przeprowadzona w grudniu 2023 roku ma przygotować maturzystów do warunków, które będą im towarzyszyły w maju 2024 roku. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą czarny długopis, chusteczki higieniczne i wodę do picia!

Próbne matury 2024 – czy mogę dostać z nich ocenę do dziennika?

Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia. Niezbędne jest przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy. Wyniki badania diagnostycznego mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi.

Matura próbna 2024 – czy będą lektury, których jeszcze nie omawialiśmy?

Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji.

Matura próbna – w wymagania egzaminacyjne w maju 2024 r.

Bardzo ważna informacja! W 2024 r. egzamin maturalny w Formule 2023 z każdego przedmiotu na każdym poziomie będzie przeprowadzony – po raz ostatni – na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie maturalnym na stronie https://www.cke.gov.pl/

Matura próbna grudzień 2023 – podsumowanie

PrzedmiotData egzaminu
język polski podstawowy6 grudnia 2023 r. (środa), godz. 9:00
matematyka podstawowa7 grudnia 2023 r. (czwartek), godz. 9:00
języka angielski podstawowy (lub inny język)8 grudnia 2023 r. (piątek), godz. 9:00
Harmonogram matur próbnych grudzień 2023 r.

Pobierz teraz notatki do matury próbnej z języka polskiego 2024

Jeśli próbne matury 2024 są Ci straszne to mam przygotowaną małą niespodziankę! Poniżesz podrzucam Ci moje dopieszczone pliki przygotowujące do matury próbnej z języka polskiego. Na dysku umieściłem około 30 darmowych notatek do matury próbnej. Proszę się częstować.

Przykładowe strony – Notatki matura próbna język polski 2024 PDF za darmo

Próbne matury odbędą się w grudniu 2023 roku – czy się stresować?

Z pewnością pierwsze próbne matury 2024 (a właściwie jeszcze załapujące się na 2023) z pewnością mogą lekko stresować. Ale podejdź do nich na spokojnie. Matura próbna ma przede wszystkim sprawdzić Twój aktualny stan wiedzy i pokazać, co jest aktualnie do poprawy. Do samej matury zostało jeszcze sporo czasu (patrząc na to z perspektywy października 2023, kiedy piszę ten artykuł). Jeśli masz problem z przyswojeniem tak dużej ilości materiału z języka polskiego to zapraszam do skorzystania z moich darmowych notatek, które możesz sobie pobrać tutaj. Jeśli takie powtórki Ci się spodobają to możesz przed maturą wykupić sobie też pełny pakiet, który wychodzi około 60 groszy za jedno opracowanie PDF!

Matury próbne grudzień 2023 – najważniejsze informacje matura próbna

 • Z tego artykułu dowiedziałaś/dowiedziałeś się kiedy szykuje się pierwsza matura próbna dla tegorocznych licealistów! – 6 grudnia 2023 r.
 • Próbne matury 2024 będą trwać 3 dni – od 6 grudnia do 8 grudnia 2023 r.
 • Za próbne matury nie powinny być wystawiane oceny (według zalecenia CKE).
 • Matura próbna powinna być przeprowadzona w warunkach podobnych do egzaminu w maju 2024 r.
 • Próbne matury przeprowadzane są dobrowolnie – prawdopodobnie przystąpi do nich większość szkół w Polsce.

Matury próbne w grudniu 2023 roku już tuż, tuż, ale nie ma się czym stresować! To wasze pierwsze zetknięcie z pełnoprawnym arkuszem od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ale pamiętajcie, że do prawdziwej matury pozostało jeszcze trochę czasu. Egzamin dojrzałości odbędzie się dopiero na początku maja 2024 roku.

Teraz macie okazję poznać, na czym polega ten egzamin, jakie są jego zasady, i oczywiście sprawdzić swoje umiejętności. To doskonała okazja, aby przekonać się, co już opanowaliście i w jakich obszarach jeszcze musicie popracować. Nie przejmujcie się wynikami matur próbnych – to dopiero pierwszy krok w długiej drodze ku sukcesowi.

Pamiętajcie, że macie jeszcze kilka miesięcy na dokładne przygotowanie się do matury. To wystarczająco dużo czasu, aby powtórzyć materiał, nad którym czujecie pewność, i dogonić te zagadnienia, które sprawiają wam trudności. Zdążycie wszystko ładnie powtórzyć i zdać na setkę z polskiego oraz innych przedmiotów. Powodzenia na maturach próbnych!