Literacki obraz polskiej arystokracji — pytania jawne (Lalka)

Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa — opracowane pytanie jawne matura ustna.

Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

W swojej powieści Lalka, Bolesław Prus z niezwykłą wnikliwością przedstawia obraz całego polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. 

Pisarz pokazuje najwyższe sfery, zwykłe mieszczaństwo oraz biedotę miejską w stolicy.

Szczególnie fascynujący jest sposób, w jaki autor portretuje polską arystokrację, ukazując jej złożoność, wady, kontrasty i wewnętrzne rozdarcia.

Lalka to nie tylko dzieło o niespełnionej miłości i obsesyjnym pożądaniu Izabeli przez Wokulskiego, ale również głęboka analiza społeczna, w której literacki obraz polskiej arystokracji odgrywa kluczową rolę.

Literacki obraz polskiej arystokracji — pełne pytanie jawne

Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Literacki obraz polskiej arystokracji — skąd brać konteksty?

 • Lalka (Izabela Łęcka)
 • Lalka (Tomasz Łęcki)
 • Lalka (Kazimierz Starski)
 • Lalka (Julian Ochocki)
 • Lalka (Prezesowa Zasławska)
 • Dziady cz. III (salon warszawski)

Matura ustna — przydatne linki

Zanim zaczniemy analizować literacki obraz polskiej arystokracji, chcę przekazać Ci kilka ważnych miejsc, do których warto zajrzeć przed maturą ustną z języka polskiego.

Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Literacki obraz polskiej arystokracji — wstęp

Bolesław Prus przedstawia w Lalce bardzo rozbudowany obraz polskiego społeczeństwa.

Arystokracja jest przedstawiona zdecydowanie w sposób negatywny

To warstwa społeczna, która posiada liczne przywileje, ale zupełnie nie dąży do zmian i rozwoju w kraju.

Do przedstawicieli arystokracji można zaliczyć:

 • Izabelę oraz Tomasza Łęckich
 • Kazimierza Starskiego
 • Barona i Baronową Krzeszowskich.

Są oni pozbawieni zasad moralnych, żyją w swoim wyobrażeniu o świecie, gardzą niższymi warstwami społecznymi (np. chociażby kupcem Wokulskim).

Czas spędzają głównie na rozrywkach, zakładach i wystawnych obiadach.

Literacki obraz polskiej arystokracji — zachowania

 • Izabela Łęcka — nie dostrzega potrzeb innych, gardzi niższymi warstwami społecznymi, patrzy na miłość przez pryzmat pieniędzy, nadmiernie zachwyca się włoskimi aktorami, odrzuca wszystkich kandydatów na męża.
 • Kazimierz Starski — kuzyn Łęckiej, pasożyt bez żadnych zalet. Flirtuje z wieloma kobietami, uwodzi je, żeby zdobyć spadek.
 • Baronowa Krzeszowska — zgorzkniała kobieta, pełna intryg. Bezpodstawnie oskarża Stawską o kradzież lalki, bez skrupułów wyrzuca z kamienicy biednych lokatorów.
 • Tomasz Łęcki — stracił cały swój majątek, miał predyspozycję do trwonienia wszystkich pieniędzy. Mimo braku środków wciąż żyje ponad stan, przez co rodzina traci kamienicę, zastawę stołową i srebro. Pozornie przyjaźni się z Wokulskim.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Literacki obraz polskiej arystokracji — Lalka

Prus z dużą krytyką podchodzi do polskiej arystokracji, przedstawiając ją jako klasę zagubioną i oderwaną od realiów kraju, który zmaga się z zaborami i poszukuje swojej tożsamości. 

Arystokracja otoczona przepychem, jawi się jako bezsilna wobec nadchodzących zmian społecznych i gospodarczych. 

Prus pokazuje, jak dawne przywileje i status społeczny stają się coraz mniej znaczące w obliczu rozwijającego się kapitalizmu i dynamicznych przemian ekonomicznych.

Literacki obraz polskiej arystokracji — Wokulski

Centralną postacią Lalki jest Stanisław Wokulski, postać kupca, człowieka nauki, romantycznego kochanka próbującego się wbić w sfery arystokracji

Wokulski, pomimo swojego przedsiębiorczego pochodzenia, aspiruje do świata arystokracji, co prowadzi do licznych konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych. 

Jego miłość do Izabeli Łęckiej, reprezentantki arystokracji, staje się alegorią niespełnionej ambicji miłosnej.

Literacki obraz polskiej arystokracji — Izabela Łęcka

Izabela Łęcka, obiekt westchnień Wokulskiego, to postać wyjątkowo dobrze oddająca arystokratyczny świat. 

Postać Izabeli Bolesław Prus ukazuje jako uosobienie pustki, powierzchowności i braku autentycznych uczuć

Jej niezdolność do prawdziwej miłości i zaangażowania w relacje z Wokulskim obnaża nie tylko jej osobistą tragedię, ale i głębszy kryzys moralny i emocjonalny arystokracji.

Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst (Stanisław Wokulski i Izabela Łęcka)

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Literacki obraz polskiej arystokracji — są pozytywy?

Sam Wokulski dochodzi do wniosków, że arystokracji zależy jedynie na pieniądzach. Ale w Lalce znajdziemy również przypadki pozytywnych bohaterów z tej sfery.

Prezesowa Zasławska

Podstarzała arystokratka, który mieszka w Zasławiu. Dba o swój dobytek i pielęgnuje go. 

To kobieta mądra i szanowana, która w młodości była zakochana w stryju Wokulskiego. 

Darzy głównego bohatera szczególną sympatią.

Julian Ochocki

Daleki kuzyn Izabeli Łęckiej, należy do arystokracji, ale gardzi ich tanimi rozrywkami i flirtowaniem z kobietami

Kocha naukę i rozwój, marzy o skonstruowaniu latającej maszyny.

Wokulski w testamencie przepisuje Ochockiemu pieniądze na badania naukowe.

Literacki obraz polskiej arystokracji — Dziady cz. III

W dramacie Dziady cz. III akcja toczy się w salonie warszawskim (scena VII).

Zgromadzeni w salonie dzielą się na dwie grupy. 

Towarzystwo przy drzwiach dyskutuje z zaangażowaniem o represjach stosowanych przez cara oraz aresztowaniach młodzieży polskiej. Wśród nich znajduje się Adolf, który opowiada historię o Cichowskim.

Z kolei towarzystwo stolikowe składa się z arystokracji oraz wysokich urzędników, którzy zupełnie poddali się wobec zaborców.

Losy ojczyzny są im zupełnie obojętne. Ich dyskusje toczą się wokół sztuki. Można nazwać arystokrację zdrajcami narodu.

Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst (Dziady cz. III salon warszawski, towarzystwo stolikowe)

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Literacki obraz polskiej arystokracji — podsumowanie

Lalka ukazuje arystokrację nie tylko w kontekście jej upadku moralnego i społecznego, ale również zacofania wobec postępu technicznego i naukowego. 

Prus, z niezwykłą precyzją i głębią psychologiczną, analizuje przemiany w polskim społeczeństwie, skupiając izolacji i bierności arystokracji

Ta warstwa społeczna jest krytykowana za oderwanie od rzeczywistości i brak zdolności do działania oraz rozwoju.

Prus nie pozostawia wątpliwości, że arystokracja, która nie potrafi dostosować się do zmieniającego się świata, jest skazana na marginalizację. 

Przez pryzmat losów Wokulskiego i Łęckiej, autor zadaje pytanie o możliwość przezwyciężenia barier społecznych i osobistych.

W Lalce arystokracja jawi się jako klasa, która nie jest w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości, co jest symbolicznym odzwierciedleniem szerszych procesów społecznych i kulturowych w Polsce tamtych czasów. 

Prus, używając arystokracji jako kluczowego elementu swojej narracji, maluje obraz społeczeństwa na rozdrożu, oscylującego między przeszłością a przyszłością, tradycją a nowoczesnością.

Adam Mickiewicz w utworze Dziady cz. III również krytykuje tę warstwę społeczną i przedstawia ją jako bierną oraz poddaną wobec rządów cara.

Matura — darmowe próbki notatek i pełny pakiet

Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania zupełnie darmowych próbek notatek do matury z języka polskiego dostępnych na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.

Nasze opracowania są starannie przygotowane i stanowią doskonałe narzędzie do przygotowań przed egzaminem maturalnym.

Chcesz otrzymać darmowy dysk z ponad 30 plikami PDF do matury? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na INSTAGRAMIE.

Dla tych, którzy są zdecydowani i chcą mieć pełen dostęp do naszych materiałów, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.

Tam można nabyć pełne opracowania i kompleksowe notatki do matury z polskiego PDF, a cena za jedno opracowanie wynosi zaledwie około 60 groszy.

To wyjątkowo korzystna oferta, która umożliwia zdobycie cennych materiałów edukacyjnych za niewielką opłatą.

Piszesz maturę w maju?

Stworzyłem notatki do matury z polskiego, dzięki którym nauczysz się na spokojnie do egzaminu i codziennych kartkówek. Wszystko, co musisz umieć na maturę z polskiego w PDF + rozpisany plan nauki na 20 dni!

Artykuł zawiera: Literacki obraz polskiej arystokracji. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst – opracowane pytanie jawne na maturę ustną.