Dzień wagarowicza 2024 — dzieci wesoło wybiegły ze szkoły

Dzień wagarowicza wypada zazwyczaj 21 marca — czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Czy trzeba iść wtedy do szkoły?

Kiedy jest dzień wagarowicza?

Pewnie każdy z was kojarzy słowa tej piosenki — mnie najbardziej przychodzą na myśl ucieczki ze szkoły w Dzień Wagarowicza.

To zjawisko, które nasila się zwłaszcza wiosną, gdy pogoda staje się coraz ładniejsza, siedzenie w dusznych klasach zaczyna nudzić i aż chce się przebywać na zewnątrz po długich miesiącach ciemnicy, gdy na dworze robiło się ciemno zaraz po 16. 

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kiedy wypada dzień wagarowicza 2024?
  • Czy trzeba iść wtedy do szkoły?
  • Czy w dzień wagarowicza jest wolne?
Kiedy jest dzień wagarowicza?

O ile wolne dni od szkoły i święta przesuwają się co roku w kalendarzu, to jednak dzień wagarowicza wypada zawsze w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca.

Ale skąd wzięła się ta dziwna nazwa? Wagary, czyli inaczej mówiąc ucieczka z lekcji, wzięło się od łacińskiego słowa „vagari”, czyli „wałęsać się”.

Dzień wagarowicza 2024
Źródło: IG Lech Wałęsa

W Polsce pojawił się zwyczaj obchodzenia nieformalnego Dnia Wagarowicza, najczęściej uczniowie nie idą wtedy wcale do szkoły, wychodzą wcześniej z lekcji albo udają się do pobliskich parków i galerii handlowych.

Część polskich szkół próbuje ograniczyć to zjawisko, organizując wtedy imprezy szkolne, wyjścia do kina, czy chociażby kawiarenki, apele, przedstawienia.

Kiedy jest dzień wagarowicza?

Zazwyczaj to święto wypada 21 marca. To pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. 

Dzień wagarowicza 2024

W 2024 roku Dzień Wagarowicza wypada w czwartek 21 marca.

Czy w dzień wagarowicza trzeba iść do szkoły?

Dzień wagarowicza oficjalnie nie jest uznawany za dzień wolny od nauki. Każdy uczeń ma obowiązek wstawić się wtedy w szkole.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Zapraszam do sprawdzenia, kiedy wypadają dni wolne w roku szkolnym 2023/2024 – KALENDARZ.

Matura 2024 – darmowe próbki notatek i pełny pakiet

  • Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania zupełnie darmowych próbek notatek do matury z języka polskiego dostępnych na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.
  • Nasze opracowania są starannie przygotowane i stanowią doskonałe narzędzie do przygotowań przed egzaminem maturalnym.
  • Chcesz otrzymać darmowy dysk z ponad 30 plikami PDF do matury? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na INSTAGRAMIE.
  • Dla tych, którzy są zdecydowani i chcą mieć pełen dostęp do naszych materiałów, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.
  • Tam można nabyć pełne opracowania i kompleksowe notatki do matury z polskiego PDF, a cena za jedno opracowanie wynosi zaledwie około 60 groszy.
  • To wyjątkowo korzystna oferta, która umożliwia zdobycie cennych materiałów edukacyjnych za niewielką opłatą.

Piszesz maturę w maju?

Stworzyłem notatki do matury z polskiego, dzięki którym nauczysz się na spokojnie do egzaminu i codziennych kartkówek. Wszystko, co musisz umieć na maturę z polskiego w PDF + rozpisany plan nauki na 20 dni!