Matura 2024 – Jaka lektura będzie na maturze w maju 2024? Jakie lektury najczęściej były na maturze w latach od 2014 do 2022?

Jaka lektura będzie na maturze w maju 2024? Jaki temat będzie na maturze 2024? Jakie lektury najczęściej były na maturze w latach od 2014 do 2022? W tym roku liczba obowiązkowych lektur, które muszą znać maturzyści znacznie się zwiększyła. Ciężko jest przewidzieć, jaka książka pojawia się w tym roku w maju, bo będą to dopiero…

Jaka lektura będzie na maturze w maju 2024? Jaki temat będzie na maturze 2024? Jakie lektury najczęściej były na maturze w latach od 2014 do 2022? W tym roku liczba obowiązkowych lektur, które muszą znać maturzyści znacznie się zwiększyła. Ciężko jest przewidzieć, jaka książka pojawia się w tym roku w maju, bo będą to dopiero drugie egzaminy przeprowadzone w nowej formule 2023 (pierwsze w maju 2023 roku). W tym artykule chcę przedstawić Ci pewnego rodzaju teorie spiskową i schemat, który stosowało CKE w poprzednich latach.

Więc jakie lektury najczęściej były na maturze od 2014 do 2022 roku? Sprawdź też listę wszystkich lektur na maturę 2024 (lektury obowiązkowe matura 2023 i matura 2024)! Zanim przeczytasz to chcę Cię trochę zaskoczyć – od maja 2023 nie będzie żadnej lektury! Musisz po prostu odwołać się do jednej z lektur obowiązkowych. Przewidywania raczej będą w przyszłości koncentrować się wokół samych tematów/motywów, ale już nie samych lektur.

Jaka lektura będzie na maturze w maju 2024 – tematy rozprawek na maturze 2024

Zanim przeanalizujemy dokładnie po kolei jakie lektury pojawiały się w arkuszach maturalnych w poszczególnych latach to chciałbym na chwilę skupić się na zeszłorocznych tematach rozprawek.

W oficjalnym arkuszu CKE czytamy, że jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa, wybrana spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego. Prawda jest taka, że na maturze 2024 nie będzie żadnej lektury. Otrzymasz na arkuszu dwie strony rozpisanych lektur i do jednej z nich MUSISZ się odwołać. Oprócz tego pamiętaj by odwołać się także do utworu literackiego oraz kontekstu (literackiego, kulturowego, społecznego, politycznego itd.).

Jaka lektura będzie na maturze w maju 2024? - tematy rozprawek - jaki temat matura 2023

Jaka lektura będzie na maturze w maju 2024? W poprzednich latach (od 2014 do 2022) lektury na maturze pojawiały się w następującej kolejności:

Teraz przejdźmy do analizy lektur, jakie najczęściej pojawiały się w poprzednich latach. Lektury na maturze pojawiały się w następującej kolejności:

 • Matura podstawowa z języka polskiego 2014: Wesele, Potop
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2015: Lalka
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2016: Dziady cz. IV
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2017: tekst Exupery’ego, ale w zadaniach Wesele
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2018: Lalka
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2019: Dziady cz. III, Pan Tadeusz
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2020: Wesele
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2021: Lalka
 • Matura podstawowa z języka polskiego 2022: Pan Tadeusz

Uogólniając można zaobserwować powtarzającą się sekwencję wśród lektur, które są wymagane przez CKE: Lalka, Dziady, Wesele i Pan Tadeusz.

Pewnie w okresie przed maturami znów zaczną się akcje i przecieki z podejrzeniami tematów i lektur, które się pojawią na maturze. Prawda jest jednak taka, że nie da się tego przewidzieć, a powołać będziecie się mogli na każdą z wymienionych w arkuszu.

Ale co właściwie ma wnieść lista powyżej? Można z niej wyciągnąć następujący wniosek. Występuje zestawienie czterech najważniejszych lektur na maturę, które najczęściej się powtarzały w poprzednich latach, są to: Lalka, Dziady (część III i IV), Pan Tadeusz i Wesele. Czy to znaczy, że właśnie któraś z nich pojawi się w roku 2023 i 2024? Tego nie wie nikt. Być może CKE zaskoczy lekturą, która nigdy wcześniej nie miała szansy zadebiutować w arkuszu i wszyscy będą w szoku.

Historia mówi, że należy wyciągać wnioski z przeszłości, podobnie moim zdaniem musi być z maturą. Powtórz dokładnie najczęściej pojawiające się lektury, poczytaj streszczenia, poznaj chociaż podstawowe wątki i motywy z każdej z nich. A jeśli nawet żadna z nich nie będzie w temacie rozprawki to zawsze możesz wydarzenia z nich wykorzystać jako argumenty, a kto wie, może będą Twoją ostatnią deską ratunku na egzaminie ustnym z języka polskiego.

Zapraszam do pobrania darmowych próbek moich notatek do matury z języka polskiego. Odbierz je bez żadnych zobowiązań i sprawdź, jak w prosty sposób przyswoić tak dużą ilość materiału.

Q&A Matura 2024 -Więcej informacji o maturze 2024:

 1. Lektury obowiązkowe matura 2023 – CKE wykaz lektur matura 2023 i matura 2024 – Lektury obowiązkowe matura 2023 po podstawówce
 2. Zmiany i wymagania matura 2024