Dżuma bohaterowie, streszczenie i opracowanie lektury

Dżuma — to jedna z bardziej lubianych lektur do matury. Bohaterowie, streszczenie, opracowanie i zbiór najważniejszych informacji w jednym miejscu.

Dżuma lektura, Dżuma bohaterowie, Dżuma streszczenie, Dżuma streszczenie szczegółowe, Dżuma lektura
Dżuma lektura, Dżuma bohaterowie, Dżuma streszczenie, Dżuma streszczenie szczegółowe, Dżuma lektura

Od kilku dobrych lat prowadzę profil dla maturzystów pod nazwą setkazpolaka i z moich obserwacji wynika, że Dżuma jest bardzo lubianą przez Was lekturą. Nic w tym dziwnego, bo jej tematyka jest zupełnie inna niż reszta pozycji z kanonu lektur obowiązkowych. Dobrze jest, po przebrnięciu przez te wszystkie Dziady, Lalki, Wesela – wreszcie poczytać coś o trochę odniennej treści.

Zanim zaczniemy dalej wychwalać Dżumę, jaka to wspaniała lektura to chcę dodać jeszcze małą ciekawostkę. Na maturze wymaga się przywołania kontekstu. Jeden z ich rodzajów to kontekt odnoszący się do kwestii społecznych. Widziałem rok temu, że wiele osób odnosiło się do pandemii COVID-19 – opisując wydarzenia z 2020 roku (które, oby już nigdy nie wróciły) jako kontekst do Dżumy. Dajcie znać, co sądzą o takiej formie kontekstu wasi nauczciele albo znajomi, którzy tak zrobili.

Dżuma opracowanie

W latach czterdziestych XX wieku, w algierskim mieście Oran, wybuchła epidemia tytułowej dżumy. Powieść „Dżuma” autorstwa Alberta Camusa przenosi nas w świat bohaterów, którzy stawiają czoła tej śmiertelnej zarazie.

Oto pełna analiza tego literackiego arcydzieła, w której zgłębimy zarówno czas i miejsce akcji, jak i głównych bohaterów, ich postawy wobec tragedii oraz przesłanie samej powieści.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Dżuma – czas i miejsce akcji

Akcja powieści “Dżuma” rozgrywa się w latach czterdziestych XX wieku w algierskim mieście Oran, będącym częścią francuskiej kolonii. Autor, Albert Camus, nie podaje dokładnej daty, zastępując ostatnią cyfrę roku kropką.

Oran, choć położony nad pięknym morzem, jest opisany jako brzydkie miasto, pozbawione zieleni i uroku. To miejsce, w którym ludzie żyją rutynowym życiem, poświęcając większość czasu pracy, a w wolne chwile oddając się przyjemnościom bez entuzjazmu. Jednak to właśnie w tym mieście rozpoczyna się plaga dżumy, która całkowicie odmienia życie jego mieszkańców.

Dżuma bohaterowie

„Dżuma” przedstawia nam szereg bohaterów, którzy stawiają czoła epidemii i podejmują heroiczną walkę z zarazą. Jednym z głównych bohaterów jest doktor Bernard Rieux, lekarz pracujący w Oranie. Rieux, będący jednocześnie narratorem powieści, jest postacią silną i oddaną swojej pracy. Pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej i jest postrzegany jako autorytet w mieście. Jego determinacja i poświęcenie dla chorych sprawiają, że staje się głosem walki z dżumą.

Innymi ważnymi postaciami są Jean Tarrou, młody mężczyzna, który przybywa do miasta przed epidemią i angażuje się w walkę z zarazą, oraz Raymond Rambert, dziennikarz, który przyjeżdża do Oranu z zamiarem napisania artykułu i zostaje wciągnięty w walkę z dżumą.

  • Doktor Rieux — pomaga w walce z dżumą, jest człowiekiem bardzo konsekwentnym i empatycznym, mimo ciężkiego czas u . Ma 35 lat i jako pierwszy rozpoznaje epidemię. 
  • Jean Tarrou — jest wędrowcem, dorastał w bardzo kochającej rodzinie, ale gdy lepiej rozumiał świat, to zauważył, że jego ojciec jest prokuratorem i skazuje na śmierć ludzi , którzy na to nie zasługują. Wszędzie, gdzie podróż u je sprzeciwia się śmierci . W dziennik u notuje wszystkie wydarzenia. 
  • Joseph Grand — jest raczej prostym człowiekiem i urzędnikiem, prowadzi samotne życie po śmierci swojej żony, a jego hobby to pisanie książki , jednak nie za dobrze potrafi wyrażać swoje myśli , więc poprzestał pisanie na samym początku. Był pierwszym ozdrowieńcem, to dobry i pomocny człowiek. 
  • Raymond Rambert — jest dziennikarzem, który znalazł się w Oranie za sprawą swojej pracy. Gdy zostają zamknięte bramy miasta — próbuje u ciec, jednak ostatecznie nie wyjeżdża. Po zakończeniu epidemii spotyka się z ukochaną, która do niego przyjeżdża z Paryża. 
  • Cottard — na początku chce się zabić, jednakże uratuje go G rand. Jest raczej cichy i zamknięty w sobie. Cieszył się, gdy dżuma się rozprzestrzeniała (mógł chować się przed policją za swoje szemrane interesy), a gdy epidemia została zakończona, to zaczął strzelać z okna do ludzi i został aresztowany. 
  • Paneloux — duchowny, jezuita. Twierdzi, że dżuma jest karą za zachowanie mieszkańców Oranu . Gdy widzi umierającego chłopca, to zmienia swoje nastawienie i wstępuje do oddziałów sanitariuszy i zwalcza zarazę. Na końcu umiera (chory).

Dżuma plan wydarzeń

  1. Szczury zwiastują początek Dżumy 
  2. Doktor Rieux zaczyna walkę z epidemią 
  3. Bramy Oran u zostają zamknięte 
  4. Życie mieszkańców w mieście śmierci 
  5. Kazania ojca Paneloux głoszone z zacięciem (dżuma jako kara od Boga)
  6. Paneloux przy łożu synka sędziego 
  7. Zmiana poglądów Paneloux — wstępuje do sanitariuszy 
  8. Współpraca doktora Rieux z Rambertem i Grandem 
  9. Kolejne etapy epidemii 
  10. Wycofanie zarazy 
  11. Wygrana ludzi z chorobą

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Dżuma streszczenie

Gdy Doktor Rieux wychodzi z domu do pracy, zauważa przed domem zdechłego szczura i opowiada o tym dozorcy. Okazuje się, że w mieście przy śmietnikach jest znacznie więcej martwych zwierząt. Żona doktora wyjeżdża do sanatorium.

W teorii ludzie dostrzegają coraz mniej martwych szczurów, cieszą się pochopnie, że problem się skończył. Jednak w tym czasie mocno zaczyna chorować wyżej wspomniany dozorca Michael i koniec końców umiera. Władze chcą tuszować tę wiadomość, jednak kolejne śmiertelne ofiary zmuszają rządzących do ogłoszenia stanu epidemii . Zamknięte zostaje miasto, a bram pilnują strażnicy.

Jednak to dopiero początek problemów w mieście. Zwiększa się liczba zgonów, coraz ciężej zdobyć pokarm, codzienne artykuły do życia i paliwo

Rambert koniecznie chce wyjechać z Oranu, tłumaczy, że czeka na niego ukochana kobieta. Jednak bezskutecznie. Doktor odpowiada mu , że każdy w czasie pandemii ma takie same prawa i ustalenia.

Poznajemy też Granda, który od wielu lat próbuje napisać książkę, ale wciąż mu to nie wychodzi. Poprawia ją bez końca. 

A Rambert wciąż chce u ciec z miasta, podejmuje nawet próbę nielegalnego opuszczenia Oranu. W ostatniej chwili jednak rezygnuje i gdy dowiaduje się, że Rieux rozstał się także z żoną na czas epidemii (wyjechała do sanatorium) to wstępuje do sanitariuszy i pomaga w zwalczaniu epidemii. W tym czasie doktor Rieux bardzo ciężko pracuje i naraża się na niebezpieczeństwo. Pomaga chorym, leczy rany i wrzody. 

Ale niestety — to wszystko na nic. Pojawia się nowa, jeszcze groźniejsza odmiana choroby — dżuma płucna. Tarrou jeszcze mocniej zarządza ludźmi i tworzy oddziały sanitarne, które prowadzą działania dezynfekujące pomieszczenia. To bardzo podoba się doktorowi Rieux. 

Dżuma nabiera rozpędu, z czasem zaczyna brakować miejsc na cmentarzach — dochodzi do zbiorowych pochówków w mogiłach — dla bezpieczeństwa ciała są spalane.

Jeden z doktorów produkuje szczepionkę, którą postanawia przetestować na małym chłopcu. Dziecko walczy z chorobą, męczy się, ale ostatecznie i tak umiera. 

Ksiądz Paneloux wygłasza bardzo płomienne kazania podczas epidemii. Podczas pierwszego mówi ludziom, że ta straszna choroba jest karą za grzechy. Od momentu, gdy zobaczył śmierć chłopca — przestaje osądzać niczemu winny lud. Podejmuje ochotniczą pracę w oddziałach sanitarnych i umiera po jakimś czasie od zakażenia. 

Rambert i Tarrou oszukują sędziego Othona (ojciec chłopczyka) i przekazują mu , że synek zmarł lekko i nie cierpiał długo (w rzeczywistości bardzo się męczył chorobą). 

Poznajemy też szczegóły z życia Tarrou, który w młodości zobaczył, że jego ojciec jako prokurator skazywał niewinnych ludzi na śmierć. Uciekł z domu . Od tej pory chciał walczyć ze śmiercią. Stał po stronie chorych i ofiar, poświęcał się. 

Grand również zapada na chorobę, opiekują się nim Rieux oraz Rambert. Podają mu wcześniejszą szczepionkę (tę podaną chłopcu) doktora Castela. Okazuje się, że szczepionka tym razem okazuje się być skuteczna i mężczyzna wraca do zdrowia.

Podawana szczepionka zaczyna pomagać też innym chorym. Zaraza powoli się wycofuje, miasto zostaje otwarte. Jedynym niezadowolonym jest Cottard. 

W ostatnich dniach epidemii umiera sędzia Othon oraz Tarrou. Z kolei Rambert może wreszcie spotkać się ze swoją ukochaną. 

Wiele osób przyjeżdża odwiedzić bliskich, jednak okazuje się, że nie żyją. Rieux dowiaduje się także, że jego żona zmarła w sanatorium. 

Miasto niezwykle się cieszy, wiwatuje. Cottard strzela z okna mieszkania i zostaje aresztowany.

Doktor Rieux jednak nie podziela radości całego tłumu . Wie, że choroba może wrócić (ukryta np. w meblach, bieliźnie itd.).

Dżuma lektura, dżuma cytat, albert camus, doktor Rieux, Dżuma bohaterowie

Opis Dżumy

Dżuma, która wybucha w Oranie, jest plaga, która przenosi się przez szczury. Na początku epidemii, mieszkańcy miasta zauważają masowe zgony szczurów, które są pierwszym znakiem nadchodzącej tragedii. Martwe zwierzęta pojawiają się na ulicach, a ich liczba szybko wzrasta. 

Jednak niebawem zaraza przenosi się na ludzi, powodując gorączkę, bóle i obrzęki. W miarę rozwoju epidemii liczba zarażonych rośnie, a miasto zostaje zamknięte w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się dżumy.

Postawa bohaterów wobec tragedii

Bohaterowie powieści „Dżuma” reprezentują różne postawy wobec epidemii. 

Doktor Rieux, główny bohater, jest nieustępliwym w swojej walce z zarazą. Mimo niebezpieczeństwa i braku skutecznych środków leczniczych poświęca się całkowicie dla swoich pacjentów. Nie tylko leczy ich fizycznie, ale także stara się być dla nich wsparciem emocjonalnym w ich ostatnich chwilach życia. 

Rieux wierzy w dobroć ludzi i nie traci nadziei nawet w najtrudniejszych chwilach epidemii.

Jean Tarrou, inny bohater powieści, również angażuje się w walkę z dżumą. Młody mężczyzna pochodzący z bogatej rodziny, opuścił dom, by walczyć z karą śmierci i działać na rzecz sprawiedliwości. Tarrou, choć nie wierzy w Boga, pragnie zostać świętym poprzez swoje czyny. Jego postawa jest pełna poświęcenia dla innych i walki z niesprawiedliwością.

Także możemy wyróżnić główne 4 typy postaw bohaterów wobec dżumy:

  • Aktywna walka z epidemią, mimo małych szans na zwycięstwo i liczne zgony – Rieux
  • Walka z epidemią i motywacja do działań wydarzeniami z przeszłości – Tarrou 
  • Walka mimo pocz u cia słabości — Grand 
  • Radość rozprzestrzeniającej się epidemii – Cottard

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Przesłanie powieści

„Dżuma” Alberta Camusa jest nie tylko opowieścią o walce z epidemią, ale także głębszą refleksją nad kondycją ludzką. Powieść ukazuje, jak różne postawy wobec tragedii mogą wpływać na nasze życie.

Bohaterowie powieści reprezentują różne wartości i przekonania, ale łączy ich wspólny cel — walka z dżumą. Przesłanie powieści można interpretować jako apel do człowieka, aby w obliczu trudności i cierpienia zachowywał empatię, solidarność i nadzieję.

Dżuma — interpretacje powieści

  • Epidemia dżumy w sensie dosłownym (choroba)
  • Dżuma jako wojna — powieść zawiera wiele motywów, które są znane z literatury obozowej, na przykład miasto, które jest zamknięte i pilnują go straże, zbiorowe groby, autor przestrzega przed możliwością wybuchu kolejnej wojny. 
  • Dżuma jako utwór totalitarny — w powieści Alberta Camusa pokazane są sceny podobne do w rzeczywistości w czasach totalitarnych, na przykład nie ma dostęp u do podstawowych artykułów, panująca bieda.

Podsumowanie – Dżuma lektura

„Dżuma” Alberta Camusa to niezwykła powieść, która ukazuje nie tylko walkę z epidemią, ale także wewnętrzną walkę bohaterów z własnymi przekonaniami i ograniczeniami. Czas i miejsce akcji, postacie, opis dżumy oraz postawa bohaterów wobec tragedii tworzą złożoną i poruszającą historię.

Przesłanie powieści skłania nas do refleksji nad wartościami, które kształtują nasze życie i reakcje w obliczu trudności. „Dżuma” to lektura, która wciąga i inspiruje do głębszego zrozumienia ludzkiej natury.

Dżuma w pigułce

  • Albert Camus urodził się w biednej rodzinie. U kończył studia i został dziennikarzem. Z ginął w wypadku samochodowym 3 lata po tym, gdy otrzymał Nagrodę Nobla. 
  • Dżuma to bardzo ważna powieść, napisana przez Alberta Camusa w XX wieku , została wydana w 1947 rok u i jest poniekąd reakcją pisarza rozwijającą się idee nacjonalistyczne komunistyczne, faszystowskie oraz II wojnę światową. 
  • Autor podkreśla istnienie zła w świecie, które może spotkać ludzkość w każdej chwili, nawet w nieoczekiwanym momencie, a skutki mogą być bardzo dotkliwe. 
  • Akcja ma miejsce w Oranie w 1947 roku. Całość wydarzeń trwa około 10 miesięcy, począwszy od kwietnia do lutego. 
  • Dżuma stawia pytania dotyczące zła w świecie i ludziach. To refleksja nad postawą, jaką człowiek powinien przyjąć w obliczu pojawiającego się zagrożenia i zła. Mamy tutaj do czynienia z powieścią, parabolą, która jest prowadzona w formie kroniki.
  • Dżuma to parabola — istnieje głębszy sens poza fabułą, przede wszystkim pokazuje postawę człowieka wobec zła. 
  • Zło w świecie nigdy nie umiera i nie zanika, nie da się go wyeliminować na stałe. 
  • Powieść ma styl kroniki — przedstawia wydarzenia w porządku chronologicznym. Narracja jest bez większych emocji, a na końcu okazuje się, że prowadzi ją doktor Rieux.

Matura 2024 – darmowe próbki notatek i pełny pakiet

Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania zupełnie darmowych próbek notatek do matury z języka polskiego dostępnych na naszej stronie w zakładce “Darmowe materiały”. Nasze opracowania są starannie przygotowane i stanowią doskonałe narzędzie do przygotowań przed egzaminem maturalnym.

Dla tych, którzy są zdecydowani i chcą mieć pełen dostęp do naszych materiałów, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu. Tam można nabyć pełne opracowania i kompleksowe notatki do matury z polskiego PDF, a cena za jedno opracowanie wynosi zaledwie około 60 groszy. To wyjątkowo korzystna oferta, która umożliwia zdobycie cennych materiałów edukacyjnych za niewielką opłatą.

Chcesz otrzymać darmowy dysk z ponad 30 plikami do matury z polskiego? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na https://www.instagram.com/setkazpolaka/.

Tam codziennie wrzucam także content lekko humorystyczny, żeby rozluźnić trochę szkolne napięcie. Dowiesz się na Instagramie o wszystkich najnowszych zmianach CKE i informacjach na temat moich materiałów.

Artykuł zawiera: dżuma bohaterowie, dżuma streszczenie, dżuma lektura, dżuma opracowanie