Dywizjon 303 streszczenie (Arkady Fiedler)

Zapraszam na streszczenie oraz omówienie lektury szkolnej pod tytułem Dywizjon 303, opowiadającej o bohaterskiej walce Polaków.

Dywizjon 303 streszczenie (Arkady Fiedler)

Żeby zrozumieć w pełni książkę Dywizjon 303, musisz najpierw poznać krótki kontekst historyczny.

Akcja omawianej lektury dzieje się w roku 1940 podczas Bitwy o Anglię.

Polski oddział lotniczy (właśnie Dywizjon 303) wspiera brytyjskie wojska alianckie w walce przeciw niemieckim siłom lotniczym (Luftwaffe).

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Dywizjon 303 – kilka słów o autorze

Arkady Fiedler żył w latach 1894-1985. Był polskim dziennikarzem, reportażystą oraz podróżnikiem. Urodził w się w Poznaniu, następnie studiował nauki przyrodnicze. 

Jego debiut literacki miał miejsce w 1918 roku. W kolejnych latach autor wziął udział w powstaniu wielkopolskim. 

W 1927 roku Fiedler zaczął podróżować oraz pisać dzieła związane ze swoim przemierzaniem świata:

  • Ryby śpiewają w Ukajali
  • Kanada pachnąca żywicą

Podczas trwania II WŚ przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie powstały pozycje:

  • Dywizjon 303 (o lotnikach)
  • Dziękuję Ci, kapitanie (o marynarzach)

Po zakończeniu wojny w 1945 roku wrócił do Polski.

Dywizjon 303 streszczenie, Arkady Fiedler

Dywizjon 303 – geneza utworu

Dywizjon 303 to reportaż historyczny autorstwa Arkadego Fiedlera, opublikowany po raz pierwszy w 1942 roku w Londynie. 

Dzieło powstało na podstawie relacji i doświadczeń pilotów Dywizjonu 303, polskiej jednostki lotniczej, która wyróżniła się podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku. 

Autor we wrześniu 1940 roku spotkał się z generałem Władysławem Sikorskim, który z radością zlecił napisanie relacji na temat Dywizjonu 303.

Arkady Fiedler, pragnąc oddać hołd bohaterstwu polskich pilotów, zdecydował się na stworzenie utworu, który ukazuje nie tylko ich odwagę, ale również ich osobiste przeżycia i charakter.

Dywizjon 303 – znaczenie utworu

Dywizjon 303 stał się jednym z najważniejszych dzieł w polskiej literaturze wojennej, stanowiąc świadectwo bohaterstwa i niezłomności Polaków walczących w obcym kraju

Utwór przyczynił się do popularyzacji wiedzy o wkładzie Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej, a także podkreślał międzynarodową solidarność w obliczu agresji Niemców.

W Polsce lektura dawała nadzieję na ostateczne zwycięstwo i wskazywała na ważne cechy, takie jak: honor, patriotyzm, poświęcenie, koleżeńskość.

Dywizjon 303 – reportaż

Dywizjon 303 to reportaż literacki, charakteryzujący się dokładnym odwzorowaniem rzeczywistych wydarzeń, bezpośredniością przekazu i silnym zaangażowaniem emocjonalnym. 

Arkady Fiedler, korzystając z bezpośrednich relacji pilotów, stworzył dzieło pełne szczegółowych opisów lotów i walk, które sprawiają, że czytelnik czuje się jak bezpośredni świadek wydarzeń.

Dywizjon 303  — czas i miejsce akcji

Akcja Dywizjonu 303 rozgrywa się podczas Bitwy o Anglię, kluczowej fazy II wojny światowej, od sierpnia do września 1940 roku. 

Dzieło szczegółowo opisuje działania lotnicze, które miały miejsce głównie nad Anglią i Londynem, gdzie polscy piloci brali udział w obronie przed niemieckim Luftwaffe.

Ostatecznie zwyciężyła Wielka Brytania, która po pewnym czasie odparła atak i rozpoczęła bombardowania niemieckich miast. 

U boku RAF (angielskiego lotnictwa) walczyły 2 polskie dywizjony myśliwskie: 302 oraz 303 – składające się ze 144 pilotów, 29 z nich zginęło.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Dywizjon 303 – bohaterowie

Głównymi postaciami są piloci Dywizjonu 303 (bohater zbiorowy), w tym Stefan Karubin, Kazimierz Daszewski oraz wielu innych, którzy reprezentują różne aspekty patriotycznych charakterów. 

Każdy z nich wnosi do opowieści własne doświadczenia i emocje, ukazując różnorodność i złożoność ludzkich losów na wojnie.

Stefan Karubin

Sierżant, który wyglądał jak dwudziestolatek, jednak w rzeczywistości był starszy. 

Miał okrągłą, śmiejącą się twarz. Wyróżniał się odwagą, oporem, opanowaniem i spokojem

Nigdy nie rezygnował z walki, co jest dobrze odzwierciedlone w rozdziale “A gdy kul zabrakło”.

Witold Urbanowicz

Kapitan Wojsk Polskich oraz major w armii Wielkiej Brytanii. 

Tworzył jedność z samolotem, którym latał. Był nieomylny, zaciekły, odważny i podejmował dobre decyzje.

Kazimierz Daszewski

Podporucznik o pseudonimie Długi Joe (ze względu na pokaźny wzrost i szczupłą sylwetkę). 

Łagodnie uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia

Niezwykle silny i odporny na ból, a przy tym pogodny i miły.

Jan Zumbach

Porucznik, subtelny i wrażliwy. Zachwycał się urokiem przestworzy. Bardzo wytrwały i opanowany.

Kazimierz Wünsche

Sierżant, najmłodszy wśród członków Dywizjonu 303. Marzył o wielkich lotach i zwycięskich walkach. 

Miał dużo mniejsze doświadczenie od swoich kolegów, ale braki nadrabiał panowaniem nad emocjami.

Józef Frantiszek

Czeski sierżant, który podczas wkroczenia hitlerowców do Pragi porwał samolot i udał się do Polski. 

Miał ogromne zacięcie do walki. Do tego stopnia kochał latać i przebywać w przestworzach, że aż czuł strach przed ziemią.

Dywizjon 303 – pozostali bohaterowie

Ronald Kellett, Eugeniusz Szaposznikow, Ludwik Paszkiewicz, Stefan Wójtowicz, Zdzisław Hennenberg, Mirosław Ferić, Witold Żyborski, Zdzisław Krasnodębski, Arsen Cebrzyński, Michał Brzezowski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Wacław Wiórkiewicz, Jarosław Giejsztoft, Andruszek, Marian Pisarek, Wojciech Januszewicz, Athol Forbes, Zygmunt Wodecki.

Dywizjon 303 streszczenie (Arkady Fiedler)

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Dywizjon 303 – streszczenie

Losy każdego z bohaterów poznajemy  w konkretnych rozdziałach:

  • Stefan Karubin (A gdy kul zabrakło)
  • Kazimierz Daszewski (Ból)
  • Jan Zumbach (Uśmiech poprzez krew)
  • Józef Frantiszek (Sierżant Frantiszek — dzielny Czech)
  • Witold Urbanowicz (Lotnik bez lęku i skazy)

Rozdział 1 (Dywizjon 303) – Bitwa o Brytanię 1940 roku

Dywizjon 303 rozpoczyna się od wprowadzenia w kontekst Bitwy o Anglię, krytycznego momentu II wojny światowej, podczas którego Wielka Brytania stawiała opór przeciwko planowanej inwazji niemieckiej

Niemcy zbombardowali już Polskę, Francję, Norwegię, Belgię, teraz cios chcieli zadać Wielkiej Brytanii — pragnęli rozbić w puch imperium brytyjskie.

Niemieckie lotnictwo (Luftwaffe) w lipcu i sierpniu przeprowadzało regularne bombardowania, zabijając przy tym ludzi cywilnych.

Decydujący moment bitwy nastąpił we wrześniu 1940 roku, kiedy to Brytyjczycy z pomocą Dywizjonu 303 odparli ten zmasowany atak.

Polski dywizjon myśliwski, złożony z wybitnych pilotów, odegrał znaczącą rolę w tej kampanii, demonstrując nieprzeciętne umiejętności bojowe i determinację. Polakom udało zestrzelić się w sumie aż 108 niemieckich samolotów.

Rozdział 2 (Dywizjon 303) – Myśliwiec

Myśliwiec, będący symbolem odwagi i siły, staje się kluczowym narzędziem w rękach pilotów. 

Pilot myśliwca jest jak rycerz, który w powietrzu staje się z maszyną jednością — są razem jak jeden organizm. 

Piloci są zmuszeni do podejmowania natychmiastowych decyzji, każda sekunda waży o ich losie. 

Polscy żołnierze powietrzni posiadają wszystkie potrzebne cechy — od odwagi, przez panowanie nad emocjami, po zawziętość do walki.

Rozdział 3 (Dywizjon 303) – Pierwsza walka

Pierwsze walki pokazują zdolności pilotów i ich adaptację do nowych warunków bojowych.

Dnia 31 sierpnia 1940 polscy piloci tytułowego dywizjonu przechodzą ostatnie szkolenia i zostają wcieleni w bitwę nad Wielką Brytanią.

Brytyjski major Kellet nie do końca wierzy w umiejętności Polaków i wysyła ich na lot kontrolny. Niespodziewanie przy Polakach zjawiają się samoloty niemieckie. Polscy piloci zmuszeni są do natychmiastowych działań. 

Próbny lot przemienił się w prawdziwą powietrzną walkę, ale udało się szczęśliwie zestrzelić aż sześć niemieckich maszyn. Brytyjski major od tego momentu zaczął darzyć Polaków szacunkiem.

Rozdział 4 (Dywizjon 303) – Koleżeńskość

Porucznik Mirosław Ferić leci za uciekającymi wrogami, jednak w pewnym momencie jego samolot ulega awarii i musi zawrócić. Za nim zaczynają podążać dwa niemieckie myśliwce. 

Bezbronnego porucznika z kłopotów wyciągają dwa nadlatujące hurricany pod przywództwem Ludwika Paszkiewicza oraz Witolda „Tolo” Łokuciewskiego. Niemcy odpuszczają, a Ferić może wrócić spokojnie do bazy.

Pomoc porucznikowi to był właśnie akt tytułu rozdziału, czyli koleżeńskość.

Rozdział 5 (Dywizjon 303) – A gdy kul zabrakło

Kolejne rozdziały opisują specyficzne misje i wyzwania, przed którymi stają piloci. Rozdział 5 ilustruje moment, w którym pilotowi kończy się amunicja, a mimo to znajduje sposób, by przetrwać i odnieść sukces.  

Na pierwszy plan wyłania się sierżant Stefan Karubin, który goni niemieckie bombowce i dostrzega samotnie lecącego meserszmita. Strzela w jego kierunku, ale polskiemu lotnikowi zaczyna brakować amunicji

To nie staje się przeszkodą. Polak wyprzedza niemiecką maszynę i nadlatuje na nią znad z przeciwka, a w ostatnim momencie wymija hitlerowca górą. Niemiec nie wytrzymał nerwowo i stracił kontrolę nad samolotem.

Rozdział 6 (Dywizjon 303) – Raz na wozie, raz pod wozem

Angielskie miasta są bez przerwy bombardowane przez Niemców, giną niewinni cywile. Nadchodzi dzień 6 września. Niemieccy lotnicy planują zmasowany atak. Nad ziemią polski Dywizjon 303 toczy bój z meserszmitami. Jednego z nich strąca Witold Urbanowicz. W podniebnej potyczce poparzony zostaje Major Krasnodębski, a ranny sierżant Karubin. 

Dywizjon 303 wykazuje się waleczną postawą, ale ponosi duże straty — w tym 4 rannych pilotów oraz 5 zniszczonych samolotów. Polakom przekazane są gratulacje za ich heroizm i oddanie w walce za inny kraj.

Dywizjon 303 streszczenie

Rozdział 7 (Dywizjon 303) – Tłusta Przekąska: Dorniery

Następnego dnia, czyli 7 września nadchodzi czarny dzień dowództwa brytyjskiego lotnictwa. Wtedy to przeprowadzono zrzucenie bomb na bezbronny Londyn, co przyniosło śmierć i lęk wśród zwykłych mieszkańców. 

Anglik, kapitan Forbes, popełnia liczne błędy i przez omyłkę źle kieruje dywizjon (nie na wroga). Inicjatywę przejmuje porucznik Paszkiewicz i kieruje się w stronę Niemców

Ciężkie, niemieckie bombowce Dorniery 215 przegrywają starcie ze zwinnymi angielskimi hurricanami. Polscy piloci zestrzelają kolejne 14 maszyn powietrznych Niemców.

Rozdział 8 (Dywizjon 303) – Ból

Jedna z misji kończy się ciężkimi ranami Kazimierza Daszewskiego. Podporucznik bardzo cierpi, ból jest nie do zniesienia, ale mimo to, próbuje się uratować. Wyskakuje z samolotu ze spadochronem. 

Następnie trafia do szpitala na trzy miesiące, nie traci nadziei na powrót do zdrowia, jest pogodny.

Rozdział 9 (Dywizjon 303) – Uśmiech poprzez krew

Pięć niemieckich samolotów łapie w pułapkę maszynę Jana Zumbacha. Rozpoczynają ogień w kierunku polskiego porucznika, ten jednak umiejętnie unika ostrzału, zestrzela Niemca i wraca do swoich kolegów w bazie, którzy dostrzegają na jego ustach krew.

Rozdział 10 (Dywizjon 303) – Chmura

Teraz w tarapatach znajduje się sierżant Kazimierz Wünsche otoczony przez Niemców. Pomysłowy Polak skrywa się w gęstej chmurze, lecz po czasie zauważa niski poziom paliwa i odczuwa strach.

Niemieckie myśliwce trafiają amunicją jego samolot, Kazimierz musi się katapultować, udaje mu się przeżyć dzięki asekuracji trzech angielskich pilotów.

Rozdział 11 (Dywizjon 303) – Najliczniejsze zwycięstwo

Rozdział pod tytułem „Najliczniejsze zwycięstwo” to kulminacyjny moment, w którym dywizjon odnosi znaczące zwycięstwo, niszcząc wielką liczbę wrogich samolotów.

11 września to jeden z najważniejszych dni w całej Bitwie o Anglię. Polski Dywizjon 303 zestrzela niemieckie maszyny i powoduje strach w szeregach wroga. 

Rozdział 12 (Dywizjon 303) – Wróg tańczy taniec śmierci

Polscy piloci często latają nad kanał La Manche, szukając przy tym łatwej zdobyczy do zestrzelenia. Podporucznik Witold „Tolo” Łokuciewski zauważa ciężki, niemiecki bombowiec (Dornier 215), celuje i rozpoczyna ostrzał. 

Polski porucznik trafia, przez co potężna, niemiecka maszyna zaczyna spadać na ziemię, co przypomina taniec — przechyla się, wznosi, opada.

Rozdział 13 (Dywizjon 303) – Sierżant Frantiszek — dzielny Czech

Rozdział numer 12 pod tytułem „Sierżant Frantiszek — dzielny Czech” to hołd dla bohaterstwa i poświęcenia jednego z pilotów, który wykazuje się niezwykłą odwagą.

Jak już wspomniałem w omówieniu bohaterów książki Dywizjon 303, Józef Frantiszek opuścił Czechy, gdy hitlerowcy rozpoczęli najazd na Pragę. Przyleciał on do Polski i razem z naszymi rodakami dzielnie poświęcał się w obronie innych narodów (np. w Belgii, Francji, był także obecny w Anglii).

Waleczny Czech odnosił liczne sukcesy w Dywizjonie 303, często udawało się sierżantowi zestrzelać po dwa niemieckie samoloty. Często jednak narażał swoich kolegów na niebezpieczeństwo — jego styl latania przepełniała brawura.

8 października ginie podczas nieudanego manewru lądowania. Był lotnikiem bardzo indywidualnym.

Rozdział 14 (Dywizjon 303) – Szare korzenie bujnych kwiatów

Arkady Fiedler opisuje tutaj wielu bohaterów drugoplanowych, w tym pomocnych mechaników. Autor lektury dostrzega, jak ważną rolę właśnie oni pełnili w Bitwie o Anglię. Właśnie od mechaników wszystko zależało.

Fiedler stara się także oddać więź, jaka łączy mechanika z samolotem, który zna podniebną machinę jak nikt inny.

Rozdział 15 (Dywizjon 303) – Lotnik bez lęku i skazy

W tym rozdziale poznajemy postać Witolda Urbanowicza, bardzo zdolnego lotnika, któremu udało się zbiec z niewoli. 

Dołącza on do Dywizjonu 303 w sierpniu i przejmuje dowodzenia. Ma duży wkład w zestrzelanie niemieckich maszyn lotniczych.

Rozdział 16 (Dywizjon 303) – Mit Messerschmitta 110

Mit Messerschmitta 110 demaskuje rzeczywistość walki z niemieckimi myśliwcami, które do tej pory uchodziły za niepokonane. Miały one stanowić propagandową, niezwyciężoną broń hitlerowskich żołnierzy. 

Messerschmitty zostały użyte po raz pierwszy właśnie w Bitwie o Anglię. Kapitan Urbanowicz wraz z innymi 20 alianckimi samolotami wygrywa starcie z niemieckimi Messerschmittami 110.

Rozdział 17 (Dywizjon 303) – Podstępy

Ostatnie rozdziały książki koncentrują się na strategicznych manewrach, decydujących momentach bitwy i jej ostatecznym rozstrzygnięciu. 

„Podstępy” pokazują, chytre zabiegi Niemców, którzy zaczynają czuć respekt przed Anglikami i Polakami. 

Polacy jednak zachowują czujność, przykładem było strącenie meserszmita przez Jana Zumbacha.

Rozdział 18 (Dywizjon 303) – Losy się ważą

Mija już szósty tydzień walk. Niemcy decydują się na wielki atak, sądząc, że Brytyjczycy są już skrajnie wyczerpani.

Do Londynu zbliża się kolejna masa niemieckich maszyn, do Dywizjonu 303 dołącza Dywizjon 302 i razem udaje się odeprzeć zmasowany atak Niemców. Wojska alianckie odnoszą sukces, największy do tej pory.

Rozdział 19 (Dywizjon 303) – Losy się rozstrzygnęły

Niemcy wciąż nie odpuszczają i 15 września przeprowadzają kolejny atak Luftwaffe. Anglicy wraz z Polakami ponownie stawiają bohaterko czoła naporowi i odnoszą ostateczny triumf.

Rozdział 19 (Dywizjon 303) – Losy się rozstrzygnęły

Zakończenie książki podkreśla, jak po bitwie brytyjskie społeczeństwo zaczęło poznawać i doceniać polskich pilotów, co stanowiło początek głębszego uznania i szacunku, jakim Polacy zostali obdarzeni w Wielkiej Brytanii.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF NA EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO!

Dywizjon 303 – budowa i język utworu

Dywizjon 303 charakteryzuje się dynamiczną narracją, użyciem języka lotniczego, co dodaje autentyzmu i energii opowieści. 

Struktura książki, podzielona na krótkie, intensywne rozdziały, odpowiada szybkiemu tempu wydarzeń wojennych.

Każdy z rozdziałów można nazwać krótkim reportażem z konkretnego zdarzenia.

Narrator w książce jest wszechobecny i wszechwiedzący, nie znajdziemy w lekturze dialogów.

Język pełny jest również wielu środków stylistycznych i emocji.

Dywizjon 303 – problematyka i przesłanie dzieła

Arkady Fiedler w Dywizjonie 303 porusza wiele istotnych kwestii, takich jak wartość odwagi, poświęcenia, a także znaczenie międzynarodowej współpracy

Przesłanie utworu akcentuje nie tylko bohaterstwo w obliczu wojny, ale również ważną rolę pamięci historycznej i uznania zasług tych, którzy walczyli za wolność.

Egzamin ósmoklasisty – darmowe próbki notatek i pełny pakiet PDF

Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania darmowych próbek notatek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Są one dostępne na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.

Wśród nich znajdziesz rozpisany plan nauki na 20 dni, gotowe rozprawki, opowiadania, opracowania wszystkich lektur.

Chcesz otrzymać darmowy dysk z 10 plikami PDF do egzaminu ósmoklasisty? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na INSTAGRAMIE.

Jesteś zdecydowany/zdecydowana na pełny kurs? Sprawdź cały zestaw notatek do E8 w cenie jednej godziny korepetycji!

Piszesz egzamin ósmoklasisty?

Pełny pakiet notatek PDF z języka polskiego zawiera opracowanie wszystkich lektur, rozwiązane arkusze, gotowe rozprawki, opowiadania i zaproszenia!