Cena bycia idealistą — pytanie jawne na podstawie lektury Lalka

Cena bycia idealistą — opracowane pytanie na maturę ustną z języka polskiego na przykładzie powieści Lalka oraz Przedwiośnie.

Cena bycia idealistą. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Sam/sama pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak wysoka jest cena bycia idealistą.

Czasami chcesz nauczyć się dokładnie wszystkiego na sprawdzian, przykładasz się, przeglądasz dokładnie podręcznik i swoje notatki z lekcji, a na końcu babeczka oddaje sprawdzone prace, a tam zamiast wymarzonej piątki — trzy z plusem.

Złościsz się, że mimo starań oraz poświęconego czasu, twoje działania poszły na marne i nikt nie potrafi Cię zrozumieć.

Znajome? Dzisiaj przyjrzymy się wspólnie takim sytuacjom, ale na przykładzie konkretnych przypadków z historii literatury, chociażby patrząc, jaka była cena bycia idealistą dla Stanisława Wokulskiego oraz Seweryna Baryki.

W życiu każdego człowieka istnieje dążenie do czegoś większego niż tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ludzie pragną zmieniać świat na lepsze, kierować się wartościami i ideałami, które mają potencjał przekształcić rzeczywistość. 

Niestety, droga idealistów nie jest łatwa. W literaturze wiele razy pokazywano, że bycie idealistą ma swoją cenę. 

Jednym z najbardziej znanych przykładów idealisty w literaturze polskiej jest Stanisław Wokulski, główny bohater powieści „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa.

Cena bycia idealistą Lalka pytania jawne matura

Cena bycia idealistą — pełne pytanie

Cena bycia idealistą. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przydatne linki:

Stanisław Wokulski — cena bycia idealistą, czy pragmatykiem?

Wokulski, choć często uważany jest za przykład pozytywisty, był człowiekiem, który łączył w sobie cechy romantyka i pozytywisty

Był twardo stąpającym po ziemi pragmatykiem, ale jednocześnie w jego duszy tęsknił ideał romantycznego uczucia

Pragnął osiągnąć idylliczną miłość i oddać się jej całym sercem. Jego romantyczne pragnienia były widoczne w wielu czynnościach podejmowanych przez bohatera.

Cena bycia idealistą — pomoc ubogim

Wokulski był człowiekiem, który nie bał się angażować w sprawy społeczne. Jego idealizm przejawiał się w pomocy ubogim, których dostrzegał w społeczeństwie. 

Widział w nich potencjał i wierzył, że jeśli im pomóc, to będą w stanie odnaleźć własną drogę i przyczynić się do dobra całego społeczeństwa. 

Przykładem tego są postacie takie jak:

  • Wysocki — Stanisław Wokulski daje mu pracę oraz pomaga zakupić konia, zapewniając lepsze czasy także rodzinie Wysockiego.
  • Marianna — Wokulski znalazł jej pracę oraz mieszkanie, sprowadził ją na dobrą drogę, pomagając kobiecie zdobyć doświadczenie jako szwaczka.
  • Helena Stawska — polepszył sytuacje kobiety po śmierci męża, dając jej pracę w sklepie.
  • Węgiełek — po pożarze warsztatu kamieniarza, Wokulski pomaga mężczyźnie otworzyć nowy lokal i wspiera go finansowo.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Cena bycia idealistą — praca organiczna i rozwój społeczny

Wokulski wierzył również w siłę pracy organicznej i jej wpływ na rozwój społeczeństwa. Działał w imię rozwoju nauki i poprawy warunków życia Polaków. 

Był inicjatorem spółki handlu z Rosją, która miała przyczynić się do wzrostu gospodarczego i ekonomicznego kraju. 

Niestety, pomimo najlepszych intencji, ta inicjatywa nie powiodła się, co stanowiło dla Wokulskiego bolesne rozczarowanie.

Cena bycia idealistą — wiara w miłość

Największym przejawem idealizmu Wokulskiego było jego uczucie do Izabeli Łęckiej. Wierzył, że poświęcenie wszystkiego dla miłości pozwoli mu zdobyć serce ukochanej i spełnić swoje marzenie. 

Był przekonany, że samo romantyczne uczucie wystarczy, aby zjednoczyć dwoje ludzi. 

Niestety, ostatecznie Wokulski doświadczył bolesnego rozczarowania, gdy Izabela odrzuciła go w brutalny sposób.

Cena bycia idealistą — niezrozumienie przez otoczenie

Cena bycia idealistą jest wysoka. Wokulski doświadczył alienacji od swojego otoczenia oraz niezrozumienia ze strony społeczeństwa. 

Jego działania nie były powszechnie akceptowane, a on sam był traktowany jak outsider. Pomimo najszczerszych intencji i ogromnego zaangażowania, nie odniósł spodziewanych sukcesów. 

Bycie idealistą wiąże się z koniecznością poświęceń i często prowadzi do rozczarowania.

Cena bycia idealistą matura ustna pytania jawne

Cena bycia idealistą — wybrany kontekst

Aby w pełni zrozumieć cenę bycia idealistą w przypadku Wokulskiego, warto spojrzeć na to w kontekście społeczeństwa polskiego w XIX wieku

Był to okres burzliwych przemian politycznych i społecznych, gdzie walka o niepodległość oraz rozwój nauki i gospodarki były priorytetem dla wielu idealistów.

Jednak polityczne i społeczne realia tamtego czasu często stawiały idealistów w trudnej sytuacji, zmuszając ich do poświęceń i konfrontacji z własnymi ograniczeniami. 

W utworze Przedwiośnie Stefan Żeromski pokazuje problemy w Polsce w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości po ponad stuletniej niewoli

Polacy cieszyli się wolnością każdego dnia, przystąpili do odbudowy państwa, powoływali pierwsze instytucje. Jednak sytuacja ekonomiczna była tragiczna — zwłaszcza przez tracenie wartości pieniądza oraz wysokie bezrobocie.

Idealistyczną wizję wyznawał Seweryn Baryka, ojciec Cezarego. Snuł wizję upragnionej ojczyzny, przepełnionej równością, uczciwością polityczną i dostatkiem. Jednak wizja „szklanych domów” była jedynie utopią oderwaną od rzeczywistości.

Polska sytuacja gospodarcza przypominała raczej tytułowe przedwiośnie — pogodę pełną błota, roztopów, brudu.

Cena bycia idealistą także w tym przypadku jest ostatecznie wysoka i rozczarowująca. Rozwinięta cywilizacja istniała jedynie w myślach Seweryna Baryki, nie miała nic wspólnego z rzeczywistością, jaką zastał jego syn po przyjeździe do Polski.

Sam zaś Seweryn nie doczekał wizyty w Polsce i zmarł.

ODBIERZ DARMOWE PRÓBKI NOTATEK PDF DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO JUŻ TERAZ!

Cena bycia idealistą — podsumowanie

  • Stanisław Wokulski, główny bohater powieści „Lalka” Bolesława Prusa, jest przykładem idealisty, który płaci wysoką cenę za swoje ideały. 
  • Jego działania w imię miłości oraz rozwoju społeczeństwa nie zawsze przynosiły oczekiwane rezultaty. 
  • Bycie idealistą wiąże się z poświęceniami, alienacją i rozczarowaniem. 
  • Jednak mimo wszystko, Wokulski pozostaje postacią, która wzbudza szacunek i inspiruje do dążenia do wyższych wartości.
  • Podobnie Seweryn Baryka, chociaż nigdy nie doświadczył swojej wizji „szklanych domów”, to jego postawa pokazuje, jak człowiek potrafi marzyć i motywować się przez wyobrażanie ideałów.
Cena bycia idealistą. Omów zagadnienie na podstawie Lalki Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Matura 2024 – darmowe próbki notatek i pełny pakiet

Z wielką przyjemnością zachęcam wszystkich zainteresowanych do pobrania zupełnie darmowych próbek notatek do matury z języka polskiego dostępnych na naszej stronie w zakładce Darmowe materiały.

Nasze opracowania są starannie przygotowane i stanowią doskonałe narzędzie do przygotowań przed egzaminem maturalnym.

Chcesz otrzymać darmowy dysk z ponad 30 plikami PDF do matury? – podbijaj śmiało w wiadomości prywatnej na https://www.instagram.com/setkazpolaka/.

Dla tych, którzy są zdecydowani i chcą mieć pełen dostęp do naszych materiałów, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.

Tam można nabyć pełne opracowania i kompleksowe notatki do matury z polskiego PDF, a cena za jedno opracowanie wynosi zaledwie około 60 groszy. To wyjątkowo korzystna oferta, która umożliwia zdobycie cennych materiałów edukacyjnych za niewielką opłatą.

Piszesz maturę w maju?

Stworzyłem notatki do matury z polskiego, dzięki którym nauczysz się na spokojnie do egzaminu i codziennych kartkówek. Wszystko, co musisz umieć na maturę z polskiego w PDF + rozpisany plan nauki na 20 dni!

Artykuł zawiera: Cena bycia idealistą — opracowanie pytania jawnego na maturę ustną z języka polskiego.